Հայաստանում բացակայում են շուկայական մրցունակության ու տրանսպարենտության հիքմերը, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ելույթ ունենալով Երեւանում` ԱՊՀ հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական խորհրդի 30-րդ նիստում: Ըստ նրա, երկրների մրցունակության մակարդակի վերաբերյալ ամեն տարի հրատարակվող համաշխարհային զեկույցում Հայաստանի դիրքերը (97-րդ տեղը աշխարհի 183 երկրների թվում 2009-ին), ցավոք, չեն փոխվել: «Երկրի վարկանիշը որոշ ցուցանիշներով վատացել է, որոնց թվում ամենակարեւորը հակամենաշնորհային քաղաքականության մակարդակի ցուցանիշն է»,-ասել է նա:
Ըստ Սարգսյանի, նիստի շրջանակներում հնարավոր կլինի նոր մոտեցումներ հայտնաբերել` իրականացվող հակամենաշնորհային քաղաքականությունն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով: Այս համատեքստում վարչապետը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության հիմնական քայլերն, ուղղված երկրում առողջ մրցունակության ապահովմանը, մասնավորապես, այն, որ հարկային տեսչությունը սկսել է հրապարակել խոշոր հարկատուների հաշվետվությունները, իսկ հանրությունը կարող է համոզվել` արդյոք դրանք համապատասխանում են իրականությանը թե ոչ, ինչու այս կամ այն հարկատուն չի վճարել այս կամ այն չափի հարկը: «Սակայն դա էլ բավարար չէ, եւ մենք նոր օրենսդրական նախաձեռնությամբ ենք հանդես եկել, որոնվ նախատեսվում է պարտադիր արտաքին աուդիտ խոշոր հարկատուների համար եւ արդյունքների պարտադիր հրապարակում»,-ասել է նա:
Վարչապետը նշել է նաեւ ռիսկերի գնահատմանն անցնելու հայեցակարգը, ինչպես նաեւ արժեթղթերի շուկայի զարգացման ուղղությամբ կատարված քայլերը, քանի որ Հայաստանում իրականում չկան իրապես գործող բաժնետիրական ընկերություններ, իսկ գործող ընկերությունները դեռեւս պատրաստ չեն ներկայացնել հանրությանն իրենց հաշվետվությունները: «Այս ոլորտում մենք բարեփոխումներ ենք կատարել, ներդրել ենք մի շարք մեղմացնող մեխանիզմներ, որոնք թույլ են տալիս նախապատրաստել այդ ձեռնարկությունները ֆոնդային բորսայում աշխատելու համար, մասնավորապես, IPO անցկացման համար, նրանց գործունեության աուդիտի նախապատրաստման համար, որպեսզի նրանք կարողանան գնահատել եւ օգտվել շուկայական տնտեսությունների օազիսից»,-հավելել է կառավարության ղեկավարը:

В Армении отсутствуют основы рыночной конкуренция и транспарентности, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на 30-ом заседании Межгосударственного совета по антимонопольной политике СНГ в Ереване. По словам главы правительства, в ежегодно публикуемом мировом докладе об уровне конкурентоспособности стран мира позиции Армения (97 место среди 183 стран мира в 2009 году), к сожалению, не изменились. «Рейтинг страны по некоторым показателем ухудшился, среди них наиболее важным показателем является уровень антимонопольной политики», – сказал он.
По мнению Саркисяна, в рамках проходящего заседания можно будет выявить новые подходы, чтобы реализуемая антимонопольная политика была более эффективной. В этом контексте премьер-министр представил основные шаги, реализуемые правительством Армении для обеспечения здоровой конкуренции в стране, в частности, налоговая инспекция стала публиковать налоговые отчеты крупных налогоплательщиков, а общественность может убедиться в том, соответствуют они действительности или нет, почему тот или иной налогоплательщик платит тот или иной размер налога. «Но и этого было недостаточно, и мы предприняли новую законодательную инициативу, предусматривающую обязательный внешний аудит для крупного налогоплательщика и обязательную его публикацию», – сказал он.
Среди шагов, предпринятых правительством для урегулирования конкуренции в стране, была принята концепция перехода на оценку рисков, а также предприняты шаги по развитию ранка ценных бумаг, поскольку в Армении в действительности нет реально функционирующих акционерных обществ, а действующие компании еще не готовы представлять общественности отчеты о своей деятельности. «В этой сфере мы провели реформы, внедрили ряд смягчающих механизмов, позволяющих подготовить эти предприятия для работы на фондовой бирже, в частности для проведения IPO, подготовки аудита их деятельности, чтобы они смогли оценить и воспользоваться оазисом рыночной экономики», – добавил глава армянского правительства.