«Մեր կանխատեսումներով 2010թ. Հայաստանի տնտեսությունը 1 տոկոսի աճ կունենա»,-ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ելույթ ունենալով Երեւանում` ԱՊՀ հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական խորհրդի 30-րդ նիստում: Նա նշել է, որ արդեն իսկ տեսանելի են ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականության արդյունքները: «Անկումը տնտեսության մեջ արդեն կասեցվել է, նախանշվել են աճի որոշակի միտումներ, եւ տարին մենք կավատենք 12-15 տոկոսի մակարդակի վրա»,-ասել է նա:
Կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրն, ըստ Սարգսյանի, շատ պարզ է.«Մենք անցանք ընդլայնված դրամավարկային ու բյուջետային քաղաքականության: Դա նշանակում է, որ մենք ավելացնում ենք բյուջետային դեֆիցիտը, իսկ Կենտրոնական բանկը վարում է վարկային տոկոսադրույքների նվազեցման քաղաքականություն»,-ասել է վարչապետը: Արդյունքում, սոցիալական ծախսերը 2009 պետբյուջեում ավելացել են 14 տոկոսով արտաքին պարտքի ավելացման հաշվին (վարկային միջոցներ են ստացվել ՀԲ-ից, ԱՄՀ-ից, Ասիական բանկից, Ռուսաստանից, որոնց հաշվին կֆինանսավորվի բյուջետային դեֆիցիտը): Դրանից բացի, ֆինանսավորվել են փոքր ու միջին բիզնեսի ձեռնարկությունները, պետերաշխիքներ են ստացել կառուցապատողները, համակարագաստեղծ ձեռնարկությունները:
Ելույթ ունենալով հավաքվածների առջեւ վարչապետը ներկայացրել է ներկա իրավիճակն երկրում` նշելով, որ ճգնաժամի առաջին ալիքը չանդրադարձավ Հայաստանի վրա: Այս համատեքստում նա պարզաբանել է, որ Հայաստանի բանկային համակարգը բավականաչափ կապիտալացված է եւ «մենք չունենք խնդրահարույց բանկեր` կոշտ կանոնակարգման ու հսկողության շնորհիվ»; Նա նաեւ հավելել է, որ ըստ միջազգային կառույցների գնահատականների, Հայաստանի բանկային համակարգը ամենակայացածն է ԱՊՀ երկրների թվում:
«Ճգնաժամի երկրորդ ալիքը խիստ անդրադարձավ տնտեսության իրական հատվածի վրա եւ թույլ տվեց հայտնաբերել նրա թույլ կողմերը, մասնավորապես նրա դիվերսիֆիկացիայի ցածր մակարդակը», նշել է Սարգսյանը: Այս առնչությամբ նա ասել է, որ ՀՆԱ-ում մեծ տեսակարար կշիռ ունի շինարարությունը` մոտ 70-75 տոկոս, ինչը չէր կարող անդրադառնալ տնտեսական աճի վրա: Երկրորդ գործոնը, մասնավոր դրամական փոխանցումների կտրուկ կրճատումն է, որոնք երկիրը ստանում է Ռուսաստանից: «Արդյունքում, մենք այժմ ունենք ՀՆԱ-ի անկում 18,4 տոկոսի չափով: Սա ամենամեծ ցուցանիշն է ԱՊՀ երկրների թվում»,-ասել է վարչապետը:

«По нашим прогнозам в 2010 году в экономике Армении будет небольшой рост в 1%», – сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на 30-ом заседании Межгосударственного совета по антимонопольной политике СНГ в Ереване. Он отметил, что результаты антикризисной политики правительства Армении уже видны. «Спад в экономике уже остановлен, наметились определенные тенденции роста, и год мы завершим на уровне 12-15%», – сказал он.
Реализуемая правительством антикризисная политика, по словам Саркисяна, очень проста: «Мы перешли к расширенной денежно-кредитной и бюджетной политике. Это означает, что мы увеличиваем бюджетный дефицит, а Центральный банк проводит политику снижения кредитных ставок», – пояснил глава армянского правительства. В результате чего, по словам Саркисяна, социальные расходы госбюджета в 2009 году увеличились на 14% за счет увеличения внешнего долга (были получены кредитные средства от ВБ, МВФ, Азиатского банка, российский стабкредит, за счет которых будет профинансирован бюджетный дефицит). Помимо этого, были профинансированы предприятия МСБ, госгарантии получили застройщики, не остались без внимания системообразующие предприятия.
Выступая перед собравшимися представителями Межгосударственного совета по антимонопольной политике СНГ, глава правительства представил нынешнюю ситуацию страны, отметив, что первая волна кризиса не затронула Армению. «В то время, когда первая волна кризиса, исходившая из финансовых рынков США, начала отражаться на других экономиках, нам удалось ее избежать», – сказал он. В этом контексте Саркисян пояснил, что банковская система Армении достаточно капитализирована и «у нас нет проблемных банков благодаря жесткому регулированию и надзору в ней». Он также добавил, что по оценкам международных структур банковская система Армении является наиболее устоявшейся по сравнению с другими банковскими системами стран СНГ.
«Вторая волна кризиса сильно затронула реальный сектор экономики, и позволила выявить ее слабые стороны, в частности ее слабую диверсификацию», – отметил Саркисян. В связи с этим он сказал, что в структуре ВВП большой удельный вес приходится на сферу строительства порядка 70-75%, что не могло не отразиться на экономическом росте. Вторым фактором, отражающим спад экономики страны, является резкое сокращение объемов трансфертов, которые страна получает из России. «В результате чего мы сейчас имеем спад ВВП в размере 18.4%. Это самый высокий показатель спада среди стран СНГ», – добавил премьер-министр.