7 Հոկտեմբեր 2009 - 14:01 AMT
«Յունիբանկ»-ը ներկայացնում է հիփոթեքային վարկավորման նոր ծրագիր` բարելավված պայմաններով: Ծրագրի շրջանակներում վարկերը տրամադրվում ենառաջնային եւ երկրորդային շուկայից անշարժ գույք ձեռքբերելու դիմաց վճարումներ կատարելու համար: Վարկերը տրամադրվում են ինչպես արտարժույթով, այնպես էլ ՀՀ դրամով: Բնակարան ձեռքբերելու նպատակով տրամադրվող վարկերի համար նվազագույն կանխավճար է սահմանվել է 30 տոկոսը, տարեկան տոկոսադրույքը կազմում էսկսած 16%-ից, ժամկետը` 12 տարի:
Բիզնես տարածքների վարկավորման պայմանները հետեւյալն են. կանխավճարը` սկսած 30%-ից, տարեկան տոկոսադրույքը` 18%, ժամկետը` 10 տարի: Հիփոթեքային վարկավորման ծրագիրը ներառում է նաեւ անշարժ գույքի վերանորոգման նպատակով տրամադրվող վարկեր: Նշենք, որ վարկառուները կարող են կատարել վարկի ամբողջ գումարի կամ մասնակի վաղաժամկետ մարումներ` առանց տույժերի գանձման:
«Յունիբանկ»-ի հիփոթեքային վարկավորման գծով տնօրեն Տիգրան Գեւորգյանի խոսքերով, պայմանների վերանայման նպատակը բնակչության առավել լայն զանգվածի համար հիփոթեքային վարկավորումը մատչելի դարձնելն է: «Բնակչության պահանջմունքների ուսումնասիրության նպատակով մեր կողմից պարբերաբար իրականացվում են շուկայի հետազոտություններ, որոնց արդյունքում բանկում մշակվում են համապատասխան գործիքներ: Ծառայությունների առաջարկման այս ճկուն մոտեցման շնորհիվ Յունիբանկը շարունակում է պահպանել իր դիրքերը հիփոթեքային վարկավորման շուկայում` հանդիսանալով առաջատարներից մեկը»,- նշեց Տիգրան Գեւորգյանը:
Հիփոթեքային վարկավորման մեր պորտֆելը գերազանցում է12,7 մլրդ ՀՀ դրամը, իսկ տարեվերջին նախատեսում ենք այն հասցնել մինչեւ 15 մլրդ ՀՀ դրամ:

Юнибанк представил новую программу по ипотечному кредитованию с улучшенными условиями, сообщает пресс-служба банка. Согласно сообщению, в рамках программы кредиты предоставляются для приобретения недвижимости на первичном и вторичном рынках как в валюте, так и в драмах. Минимальная предоплата по кредитам для приобретения жилой площади составляет 30%, годовая процентная ставка – 16%, срок – 12 лет.
При этом, банк предлагает следующие условия предоставления кредитов для бизнес-помещений: предоплата – от 30%, годовая процентная ставка – 18%, срок – 10 лет.
В сообщении отмечается, что программа ипотечного кредитования включает также кредиты на ремонт недвижимости. В рамках программы заемщик может осуществить полное или частичное погашение кредита, без ограничений. По словам директора по ипотечному кредитованию Юнибанка Тиграна Геворкяна, целью пересмотра условий является обеспечение доступности ипотечного кредитования для более широких слоев населения. «С целью изучения потребностей населения банк периодически осуществляет исследования рынка, по результатам которых разрабатываются соответствующие продукты. Благодаря такому гибкому подходу, Юнибанк продолжает сохранять свои лидирующие позиции на рынке ипотечного кредитования», – отметил он.
Ипотечный портфель Юнибанка превышает 12.7 миллиардов драмов, а к концу года планируем довести его до 15 миллиардов драмов.