8 Հոկտեմբեր 2009 - 10:04 AMT
Այն հայտարարությունները, թե հայ-թուրքական սահմանի բացման հետ Հայաստանը տնտեսական թռիչք կապրի, չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը այսօր Երեւանում, ելույթ ուեննալով Դաշնակցության նախաձեռնած «Նախաստորագրված արձանագրություներն ու հայ-թուրքական հարաբերությունները` Ազգային-պետական շահերն ու մարտահրավերները» թեմայով քննարկմանը:
«Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ չէ ընկալել բոլոր իրական տնտեսական, սոցիալական, մշակութային մարտահրավերները, որոնց հետ կբախվի երկիրը Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու դեպքում: Հայաստանի 2010թ. պետբյուջեում չեն հաշվարկվել այն հնարավոր մարտահրավերները, որ կարող են առաջանալ հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում: Հարց է առաջանում` ինչպե՞ս մենք կարող ենք գնալ սահմանի բացմանը, եթե՞ հաշվի ենք առնում բոլոր այս մարտահրավերները»,-ասել է հայ խորհրդարանականը:
Ըստ նրա, Կարս-Գյումրի երկաթուղու շահագործումը շահավետ չէ Թուրքիայի համար` հաշվի առնելով ղարաբաղյան հակամարտության առկայությունը:

Заявления о том, что после открытия армяно-турецкой границы Армения переживет экономический взлет, не соответствуют действительности. Об этом, выступая на состоявшемся в Ереване по инициативе АРФ Дашнакцутюн обсуждении по теме “Парафированные Протоколы и армяно-турецкие отношения: Национально-государственные интересы и вызовы”, заявил член парламентской фракции АРФД Арцвик Минасян.
“Правительство Армении не готово воспринять все реальные экономические, социальные, культурные вызовы, с которыми столкнется страна в случае открытия границы с Турцией. В госбюджете Армении на 2010 год не учтены возможные вызовы, которые возникнут после открытия армяно-турецкой границы. Возникает вопрос – как мы можем идти на открытие границы, если учитываем все эти вызовы?”- сказал армянский парламентарий.
По его словам, эксплуатация железной дороги Карс-Гюмри не выгодна Турции, учитывая наличие нагорно-карабахского конфликта.