Մենաշնորհային բարձր գինը արտադրողից մինչեւ սպառող միջնորդների երկար շղթայի առկայության արդյունքն է, ասել է Ռուսաստանի Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայության ղեկավար Իգոր Արտեմյեւը` ելույթ ունենալով Երեւանում ընթացող ԱՊՀ Հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական խորհրդի 30-րդ նիստում: «Որքան շատ են միջնորդները, այնքան բարձր է մենաշնորհային գինը»,-ասել է նա:
Իր կողմից ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը հավելել է, որ ստվերային տնտեսությունը կարող է կրճատվել, եթե մանրակրկիտ կերպով համադրվեն բոլոր հաշիվային փաստաթղթերը, որ արվում են վաճառողների եւ գնորդների միջեւ:
Ինչ վերաբերում է մենաշնորհի բարձր մակարդակին, որը յուրահատուկ է հայկական շուկային, եւ խոշոր սուբյեկտների առկայությանը, որոնք «չեն ցանկանում անցնել օրենսդրական դաշտ», ապա այստեղ, ըստ Արտեմյեւի, կանոնակարգողը պետք է համապատասխան մի մարմին լինի, իսկ մասնավոր հատվածի մասնակցությունը պետք է բացառվի:
Շահնազարյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը մշակել է հարկային եւ մաքսային վարչարարության ոլորտում օրենսդրական բարեփոխումների մի փաթեթ, որով հարկատուները կարող են իրենց հարկերը մուծել առանց միջնորդի, օնլայն ռեժիմով:

Monopoly -caused dearness is formed as a result of long mediators’ chain between manufacturers and consumers, Head of RF Antimonopoly Service Igor Artemyev said at the news conference in Yerevan held within the frameworks of CIS Intergovernmental Antimonopoly Policy Council sitting. “The more mediators there are between the manufacturer and the consumer, the higher is monopolistic price,” he said.
In his turn, the Chairman of State Commission for Economic Competition Protection Ashot Shahnazaryan noted that shadow economy could be decreased by establishing thorough control over invoices issued as a result of manufacturer-consumer deals.
High monopolization rate in RA market should be regulated by corresponding authorities, and private sector participation excluded, Igor Artemyev believes.
Shahnazaryan added that RA Government has worked out a package of legislative reforms in customs and tax administration sphere, including implementation of online system for tax payments.