Մենաշնորհային բարձր գինը արտադրողից մինչեւ սպառող միջնորդների երկար շղթայի առկայության արդյունքն է, ասել է Ռուսաստանի Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայության ղեկավար Իգոր Արտեմյեւը` ելույթ ունենալով Երեւանում ընթացող ԱՊՀ Հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական խորհրդի 30-րդ նիստում: «Որքան շատ են միջնորդները, այնքան բարձր է մենաշնորհային գինը»,-ասել է նա:
Իր կողմից ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը հավելել է, որ ստվերային տնտեսությունը կարող է կրճատվել, եթե մանրակրկիտ կերպով համադրվեն բոլոր հաշիվային փաստաթղթերը, որ արվում են վաճառողների եւ գնորդների միջեւ:
Ինչ վերաբերում է մենաշնորհի բարձր մակարդակին, որը յուրահատուկ է հայկական շուկային, եւ խոշոր սուբյեկտների առկայությանը, որոնք «չեն ցանկանում անցնել օրենսդրական դաշտ», ապա այստեղ, ըստ Արտեմյեւի, կանոնակարգողը պետք է համապատասխան մի մարմին լինի, իսկ մասնավոր հատվածի մասնակցությունը պետք է բացառվի:
Շահնազարյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը մշակել է հարկային եւ մաքսային վարչարարության ոլորտում օրենսդրական բարեփոխումների մի փաթեթ, որով հարկատուները կարող են իրենց հարկերը մուծել առանց միջնորդի, օնլայն ռեժիմով:

Монопольно высокая цена образуется в результате длинной цепочки посредников от производителя до потребителя, сказал руководитель Федеральной антимонопольной службы России Игорь Артемьев, выступая на пресс-конференции в рамках проходящего в Ереване 30- го заседания Межгосударственного совета по антимонопольной политике СНГ. «Чем больше посредников между производителем и покупателем, тем выше будет монопольная цена», – сказал он.
Со своей стороны председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Ашот Шахназарян добавил, что теневая экономика может сократиться, если тщательно координировать счет-фактуры, которые поступают в результате сделок между продавцами и покупателями.
Что же касается высокой монополизации, присущей армянскому рынку, и наличию крупных субъектов, «которые не хотят прийти в законодательное поле», то здесь, по мнению Артемьева регулирование должно быть отведено только соответствующему органу и ведомствам, а участие частного сектора должно быть исключено. «В России удалось достичь того, чтобы акционерные общества не решали проблем налогового администрирования», – сказал он.
В свою очередь Шахназарян добавил, что правительство Армении разработало пакет законодательных реформ в сфере налогового и таможенного администрирования, в частности налогоплательщики могут платить свои налоги в on-line режиме, без посредников.