Հոկտեմբերի 9-15-ը Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր տնօրենների պատվիրակությունը կայցելի Վրաստան, Հայաստան, Ուզբեկստան եւ Թուրքմենստան հետեւյալ կազմով ` Մեգ Լանդսեգերը, Ախե Բաքերը, Ամբրուազ Ֆայոլը, ՀԻ Ջանշյոնգը, Թոմաս Մոզերը եւ Կլաուս Դ. Շտայնը եւ Ջենս Հենրիկսոնը, հաղորդում է ԱՄՀ երեւանյան գրասենյակը:
Գործադիրտնօրենները հանդիպումներ կունենան չորս երկրների իշխանությունների, ինչպես նաեւ շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակի, այդ թվում` քաղաքացիական հասարակության, մասնավոր հատվածի եւ զարգացման գծով գործընկերների ներկայացուցիչների հետ: Հայաստանում նրանք կհանդիպեն նախագահ Սերժ Սարգսյանին, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին եւ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանին:
Գործադիրտնօրենների ուշադրությունը կբեւեռվի միջազգային հանրության, այդ թվում` Հիմնադրամի, կողմից այս երկրներին համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին արձագանքելու գործում լավագույնս աջակցելու հարցի վրա: Նրանք կընդգծեն նաեւ ԱՄՀ-ի հանձնառությունը ` օգնելու այդ երկրներին: Այցի ընթացքում քննարկումների շնորհիվ կբարելավվի երկրների առջեւ ծառացած խնդիրների` ԱՄՀ-ի գործադիր խորհրդի ըմբռնումը եւ քաղաքականության վերաբերյալ ԱՄՀ-ի խորհրդատվությունը: ԱՄՀ-ի տնօրենների խորհրդի կազմում 24 տնօրեն կա, որոնք նշանակվում կամ ընտրվում են անդամ երկրների կամ երկրների խմբերի կողմից, եւ խորհուրդը պատասխանատու է հաստատության ամենօրյա աշխատանքի իրականացման համար:
Պատվիրակությունը Թբիլիսի, Վրաստան, կայցելի հոկտեմբերի 8-ին, Երեւան, Հայաստան` հոկտեմբերի 11-ին, Տաշկենտ, Ուզբեկստան` հոկտեմբերի 13-ին եւ Աշխաբադ, Թուրքմենստան` հոկտեմբերի 15-ին:

A mission of Executive Directors of the International Monetary Fund (IMF) comprising Ms. Meg Lundsager, Messrs. Age Bakker, Ambroise Fayolle, HE Jianxiong, Thomas Moser, Klaus D. Stein, and Jens Henriksson will visit Georgia, Armenia, Uzbekistan, and Turkmenistan between October 9 and October 15, reported the press center of IMF Yerevan office.
The Executive Directors will meet with the authorities of the four countries, as well as with a wide range of stakeholders, including representatives of civil society, the private sector, and development partners. In Armenia, they will meet with President Serzh Sargsyan, Prime Minister Tigran Sargsyan, Chairman of the Central Bank Arthur Javadyan.
The Executive Directors will focus on how best the international community, including the Fund, can assist these countries in their response to the global economic crisis. They will also underline the IMF’s commitment to supporting these countries. The discussions during the mission will enhance understanding at the IMF Executive Board of the challenges facing these countries and the IMF’s policy advice. The Executive Board of the IMF is composed of 24 Directors, who are appointed or elected by member countries or by groups of countries, and it is responsible for conducting the day-to-day business of the institution.
The mission will visit Tbilisi, Georgia, on October 8, Yerevan, Armenia, on October 11, Tashkent, Uzbekistan, on October 13, and Ashgabat, Turkmenistan, on October 15.