2015 թ-ին «Հարավ Կովկասյան Երկաթուղին» մտադիր է դուրս գալ երկաթուղու նյութատեխնիկական բազայի զարգացման նոր մակարդակի վրա, մասնավորապես` երկաթուղու տնտեսությանը, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Ընկերության գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Հարությունյանի խոսքերով, երկաթուղու տնտեսության զարգացումը կուղղվի ուղու հուսալիության բարձրացմանը` հաշվի առնելով բարձր քաշ եւ արագություն ունեցող գնացքների թողունակությունը: Աշխատանքի արտադրողականության բարձրացման համար` 2015 թ-ին նախատեսվում է ընդլայնել ուղիների աշխատանքների մեքենայացմանը եւ նվազեցնել ձեռքի աշխատանքը:
«Մենք պլանավորում ենք բարելավել ուղիների տնտեսության սպասարկումը: Սանահինի լոկոմոտիվային դեպոն մտադիր ենք վերապրոֆիլավորել վերանորոգման ձեռնարկության», – նշել է Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է նաեւ վերականգնել Դիլիջան-Իջեւան ուղին (54 կմ.) եւ Գյումրի-Ախուրյան (13 կմ.) երկաթուղու հատվածները: Այդ ծրագրի իրականացման համար կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված է 420 մլն. ռուբլու ներդրում:
«ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն «Ռուսական երկաթուղի» ԲԲԸ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հանձնվել է «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ին հավատարմագրային կառավարման, ըստ 2008թ. փետրվարի 13-ի Կոնցեսիոն պայմանագրի: Հավատարմագրային կառավարման ժամկետը 30 տարի է` այն եւս 10 տարով երկարացնելու իրավունքով:

9 Октябрь 2009 - 10:12 AMT
К 2015 году ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» планирует выйти на новый  уровень развития материально-технической  базы и, в частности, путевого хозяйства, сообщает пресс-служба компании.
По  словам главного инженера компании Сергея Арутюняна, развитие путевого хозяйства  будет направлено на кардинальное повышение  надежности пути с расчетом на пропуск  поездов повышенного веса и скорости. Для повышения производительности труда к 2015 году планируется расширить машинизацию путевых работ и минимизировать ручной труд, в том числе за счет использования электрического ручного инструмента.
«Мы планируем укрепить дистанции пути и оптимизировать систему обслуживания путевого хозяйства. Также для ремонта и технического обслуживания специального самоходного подвижного состава и средств малой путевой механизации Санаинское локомотивное депо планируется перепрофилировать в ремонтное предприятие», – отметил Арутюнян.
Также, по свидетельству главного инженера компании, в рамках программы планируется восстановить путь на длительно бездействующих направлениях – Дилиджан-Иджеван (протяженность 54 км), а также Гюмри-Ахурян (протяженность 13 км). На реализацию этих программ концессионным договором запланированы инвестиции в размере 420 млн рублей.