Այսօր Երեւանի Պետական համալսարանում, ABBYY ընկերության հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Յանը անցկացրել է վարպետության դասընթաց «Կրթությունից դեպի հաջողություն` 21 դարի բիզնես» թեմայով:
Վարպետության դասընթացի ընթացքում Դավիթ Յանը, որը նաեւ «ԱՅԲ» ակումբի հիմնադիրների խորհրդի նախագահն է, կիսել է իր փորձը եւ բացահայտել է իր հաջողության գաղտնիքները:
«Նույնիսկ բացառիկ մտավոր կարողությունները հաջողության որոշիչ գործոն չեն հանդիսանում առանձին վերցրած մարդու մոտ: Բիզնեսի հաջողության հիմքը հանդիսանում է` թիմը, գաղափարը եւ հաջողությունը», – ընդգծել է Դավիթ Յանը:
Իր սեփական հաջողությունը Յանը բացատրում է նրանով, որ ծնողներից ժամանակին է ստացել մտքի եւ գործողության ազատությունը: Շատ բան կախված էր նաեւ կողքին գտնվող մարդկանցից:
Դավիթ Յանը ծնվել է հունիսի 3-ին 1968թ., Երեւանում: Ավարտել է Երեւանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական դպրոցը: Լինելով Մոսկվայի ֆիզիկա-տեխնիկական ինստիտուտի ուսանող` 21-ամյա Յանը ստեղծել է Lingvo էլեկտրոնային բառարանը: Նա նաեւ հանդիսանում է առաջին գրպանի համակարգչի ստեղծողն: Դավիթի կենսագրությունը ընդգրկված է «Ով ով է» ԱՄՆ-ի կատալոգում: Իր կողմից ղեկավարվող ABBYY ընկերությունը ՏՏ ոլորտում հանդիսանում է լավագույններից մեկը: Ընկերությունը գործում է աշխարհի 8 երկրներում` նրա հաճախորդների թիվը կազմում է 30 մլն.` 130 երկրներից, իսկ աշխատողների քանակը ընդամենը` 900 հոգի է:

Сегодня в Ереванском государственном университете (ЕГУ) председатель совета директоров и основатель компании ABBYY, кандидат физико-математических наук Давид Ян провел мастер-класс на тему “От образования к успеху: бизнес в 21 веке”.
В ходе мастер-класса Давид Ян, являющийся также председателем совета учредителей клуба “Айб”, поделился собственным опытом и открыл секреты своего успеха.
“Даже выдающиеся интеллектуальные способности – далеко не определяющие факторы успеха отдельно взятого человека. Основой успеха в бизнесе являются команда, везение и идеи”, – подчеркнул Давид Ян.
Собственный успех Давид Ян объяснил тем, что свободу мышления и действий от родителей получил во время, а еще многое завесило от людей, находящихся рядом.
Давид Ян родился 3 июня 1968 года в Ереване (Армения). Окончил ереванскую физико-математическую школу. Будучи студентом Московского физико-технического института 21-летний Ян создал электронный словарь Lingvo. Он также является создателем первого карманного компьютера. Биография Давида Яна включена в каталог “Кто есть кто” (США). Руководимая им компания ABBYY является лучшей в IT-сфере и действует в 8 странах мира, число ее клиентов составляет 30 млн. из 130 стран, а число сотрудников – всего 900 человек.