9 Հոկտեմբեր 2009 - 17:04 AMT
Հաջողության հասնելու համար Հայաստանը պետք է ուսումնասիրի այն երկրների փորձը, որոնք իրագործել են տնտեսական հրաշք
«Ավելի մեծ հաջողության հասնելու համար Հայաստանում զգացվում է լավ մասնագետների պակաս, որոնք ստացել են հիմնավոր եւ ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող կրթություն», – հայտարարել է ABBYY ընկերության հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Յանը Երեւանում կայացած վարպետության դասընթացի ժամանակ:
Նրա կարծիքով, ներկայումս հիմնական ապրանքները դա էլեկտրոնային բառարաններն են, տարբեր ծրագրերի ճանաչման համակարգեր, եւ Հայաստանը այդ ոլորտում ներուժ ունի:
«Հայաստանում հնարավոր է իրագործել գիտա-առեւտրային նախագծեր, սակայն, ըստ իս երկիրի հաջողության համար անհրաժեշտ են որոշակի քաղաքական խորհրդատվություններ եւ ազգային ծրագիր` Իսրայելի, Չինաստանի եւ Թայվանի փորձի ուսումնասիրությամբ: Այդ դեպքում փոխերը իրենք կգան: Հենց փոքր երկրներն են, որ կարողացան իրագործել տնտեսական հրաշք», – ընդգծել է նա:
Դավիթ Յանը ծնվել է հունիսի 3-ին 1968թ., Երեւանում: Ավարտել է Երեւանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական դպրոցը: Լինելով Մոսկվայի ֆիզիկա-տեխնիկական ինստիտուտի ուսանող` 21-ամյա Յանը ստեղծել է Lingvo էլեկտրոնային բառարանը: Նա նաեւ հանդիսանում է առաջին գրպանի համակարգչի ստեղծողն: Դավիթի կենսագրությունը ընդգրկված է «Ով ով է» ԱՄՆ-ի կատալոգում: Իր կողմից ղեկավարվող ABBYY ընկերությունը ՏՏ ոլորտում հանդիսանում է լավագույններից մեկը: Ընկերությունը գործում է աշխարհի 8 երկրներում` նրա հաճախորդների թիվը կազմում է 30 մլն.` 130 երկրներից, իսկ աշխատողների քանակը ընդամենը` 900 հոգի է:

“Для большого успеха Армении не хватает по-настоящему хороших специалистов, получивших основательное и соответствующее современным требованиям образование”, – заявил председатель совета директоров и основателя компании ABBYY, кандидат физико-математических наук Давид Ян в ходе проведенного 9 октября в Ереванском государственном институте (ЕГУ) мастер-класса на тему “От образования к успеху: бизнес в 21 веке”.
По его мнению, основные продукты сейчас – это электронные словари, система распознавания различных планов и Армения не лишена потенциала в данной сфере.
“В Армении возможно осуществить научно-коммерческие проекты, но, на мой взгляд, стране для успеха необходимы определенные политические консультации и национальная программа с изучением опыта Израиля, Тайваня, Китая, в этом случаи деньги сами потянутся сюда. Ведь именно маленькие страны, например Тайвань, смогли совершить экономическое чудо”,- подчеркнул успешный бизнесмен и признанный ученый Давид Ян, который в год два раза приезжает в Армению.
Давид Ян родился 3 июня 1968 года в Ереване (Армения). Окончил ереванскую физико-математическую школу. Будучи студентом Московского физико-технического института 21-летний Ян создал электронный словарь Lingvo. Он также является создателем первого карманного компьютера. Биография Давида Яна включена в каталог “Кто есть кто” (США). Руководимая им компания ABBYY является лучшей в IT-сфере и действует в 8 странах мира, число ее клиентов составляет 30 млн. из 130 стран, а число сотрудников – всего 900 человек.