Հոկտեմբերի 9 եւ 10-ին աշխատանքային այցով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում էր գտնվում «Վրացական երկաթուղի» ԲԲԸ-ի մասնագետների խումբը գլխավոր տնօրեն Իրակլի Էզուգբայաի ղեկավարությամբ: Հանդիպման շրջանակներում ընկերությունների ղեկավարները քննարկել են տրանսպորտային ծառայությունների որակի բարձրացման հարցերը` միասնական տեխնոլոգիաների ու համագործակցության հիման վրա, հաղորդում է ՀԿԵՈւ մամլո ծառայությունը:
Կողմերրն առանձնակի ուշադրություն են դարձել վագոնների շարժակազմի աշխատանքի արդյունավետության, սակագնային քաղաքականության համակարգման հարցերին: Երկու ընկերությունների ներկայացուցիչներն ամփոփել են ամառային ուղեւորափոխադրումների արդյունքները, եւ մասնավորապես, Երեւան-Բաթում-Երեւան երթուղու արդյունքները` բարձր գնահատական տալով ինչպես հայկական, այնպես էլ վրացական կողմի աշխատանքին: Այս առնչությամբ քննարկվել են «ԱՍՈւ» ճեպընթացի կիրառման հեռանկարները, որն արդեն 2010թ. ամռանը թույլ կտա ներդնել ինտերնետի միջոցով տոմսերի ամրագրման համակարգը եւ դրանով իսկ թույլ կտա բարձրացնել սպասարկման մակարդակը:
Այցի շրջանակներում «Վրացական երկաթուղի» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնորենն այցի շրջանակներում այցելել է Այրում կցման կայարանը, որը վերջերս է արդիականացվել եւ աշխատում է նոր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիման վրա: Բացի այդ, Էզուգբայան Շայդուլինի հետ միասին այցելել է ՀԿԵՈւ-ի առանձին ձեռնարկություններ, ինչպես նաեւ գլխավոր կարգավարական կենտրոն, որտեղ ծանոթացել է վերջերս նեդրված փոխադրումների ավտոմատ կառավարման համակարգի հետ:
Ընկերությունների ղեկավարները կարեւորել են փորձի ու տեղեկատվության փոխանակումը համագործակցության հետագա խորացման նպատակով, ինչպես նաեւ երկու կողմերի մրցունակության ապահովման համար: Ըստ Շայդուլիոնի ու Էզուգբայաի, ժամանակն է երկու ընկերությունների հարաբերությունները բարձրացնել նոր մակարդակի:
«ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն «Ռուսական երկաթուղի» ԲԲԸ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունն է: «Հայկական երակթուղի» ՓԲԸ-ն հանձնվել է «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ին հավատարմագրային կառավարման, ըստ 2008թ. փետրվարի 13-ի Կոնցեսիոն պայմանագրի: Հավատարմագրային կառավարման ժամկետը 30 տարի է` այն եւս 10 տարով երկարացնելու իրավունքով:

12 Октябрь 2009 - 07:29 AMT
С 9 по 10 октября в ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» с рабочим визитом находилась группа специалистов ООО «Грузинская железная дорога» во главе с генеральным директором Ираклием Эзугбаиа. В рамках встречи руководителями компаний были обсуждены вопросы повышения качества транспортных услуг на основе единых технологий и сотрудничества, сообщает пресс-служба ЮКЖД.
Особое внимание стороны уделили вопросам эффективности работы вагонного парка, координации тарифной политики и пр. Представители двух дорог подвели итоги летних пассажирских перевозок и, в частности, рейса Ереван-Батуми-Ереван, дав высокую оценку работе как армянской, так и грузинской стороне. В связи с этим были обсуждены перспективы применения АСУ–Экспресс, которая уже к началу летних пассажирских перевозок 2010 г. позволит внедрить систему бронирования билетов через интернет и тем самым повысить уровень пассажирских услуг.
В рамках визита генеральный директор ООО «Грузинская железная дорога посетил стыковую пограничную станцию Айрум, модернизированную недавно и работающую на базе новых информационных технологий. Помимо этого, Эзугбаиа совместно с Шайдуллиным посетил отдельные предприятия ЮКЖД, а также главный диспетчерский центр, где ознакомился с внедренной недавно автоматизированной системой управления перевозок.
Руководители компаний отметили важность обмена опытом и информацией с целью дальнейшего углубления сотрудничества, а также создания равнодоступности и конкуренции для обеих сторон. По свидетельству Шайдуллина и Эзугбаиа, настало время перевести отношения между двумя компаниями на новый уровень повышения качества транспортных услуг.
ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” является 100% дочерней компанией ОАО “Российские железные дороги”.
ЗАО “Армянская железная дорога” была передана в концессионное управление ЗАО “ЮКЖД”, согласно Концессионному договору, подписанному 13 февраля 2008 г. Срок концессионного управления составляет 30 лет с правом пролонгации еще на 10 лет.