12 Հոկտեմբեր 2009 - 13:06 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարակ Օբամային 2009թ. Խաղաղության Նոբելյան Մրցանակ ստանալու կապակցությամբ:
Իր ուղերձում ՀՀ նախագահը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ջանքերը` ուղղված աշխարհում վստահության, կայունության, անվտանգության եւ համագործակցության հաստատմանը: «Դուք հանձն եք առել մի շարք կարեւոր ու համարձակ նախաձեռնությունների իրականացումը, մասնավորապես մի շարք երկարատեւ հակամարտությունների լուծման եւ զանազան ուժերի հետ երկխոսության կարգավորման ուղղությամբ:
«Մենք նաեւ գնահատում ենք ԱՄՆ` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի գործունեությունը` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը»,- ընդգծել է Սարգսյանը` շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ վարչակազմին, մասնավորապես Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու համար:
«Ես վստահ եմ, որ առանց ԱՄՆ վճռական օժանդակության անհնար կլիներ արդյունավետ ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ»,- ընդգծել է ՀՀ նախագահը, հաղորդում է երկրի ղեկավարի մամլո ծառայությունը:

12 October 2009 - 13:06 AMT
President Serzh Sargsyan has addressed his congratulatory message to U.S. President Barack Obama on the occasion of receiving 2009 Nobel Peace Prize.
In his address, RA President highly assessed United States’ efforts towards establishing trust, stability, security and cooperation on global level. “You have undertaken several key initiatives, particularly towards settling long-lasting conflicts and establishing political dialogue with various forces,” Mr. Sargsyan says in his address. RA President also mentioned that all existing dissidences and conflicts can and must be resolved through a dialogue.
“We also appreciate United States’ constructive activity in the settlement of Karabakh conflict as OSCE MG co-chairing state,” Mr. Sargsyan stressed, expressing gratitude to U.S. Administration, particularly Secretary of State Clinton for assisting in Armenian-Turkish rapprochement,
“I am convinced that without United States’ positive support, it would be impossible to make effective efforts in that direction,” RA President’s press service quotes Mr. Sargsyan as saying.