12 Հոկտեմբեր 2009 - 13:06 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարակ Օբամային 2009թ. Խաղաղության Նոբելյան Մրցանակ ստանալու կապակցությամբ:
Իր ուղերձում ՀՀ նախագահը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ջանքերը` ուղղված աշխարհում վստահության, կայունության, անվտանգության եւ համագործակցության հաստատմանը: «Դուք հանձն եք առել մի շարք կարեւոր ու համարձակ նախաձեռնությունների իրականացումը, մասնավորապես մի շարք երկարատեւ հակամարտությունների լուծման եւ զանազան ուժերի հետ երկխոսության կարգավորման ուղղությամբ:
«Մենք նաեւ գնահատում ենք ԱՄՆ` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի գործունեությունը` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը»,- ընդգծել է Սարգսյանը` շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ վարչակազմին, մասնավորապես Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու համար:
«Ես վստահ եմ, որ առանց ԱՄՆ վճռական օժանդակության անհնար կլիներ արդյունավետ ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ»,- ընդգծել է ՀՀ նախագահը, հաղորդում է երկրի ղեկավարի մամլո ծառայությունը:

Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание Президенту США Бараку Обаме в связи c присуждением Нобелевской Премии Мира 2009 года.
В послании президент РА высоко оценил усилия США, направленные на установление доверия, стабильности, безопасности и сотрудничества в мире. «Вы взялись за реализацию ряда важных и смелых инициатив, в частности, в направлении урегулирования ряда длительных конфликтов и налаживания политического диалога с различными силами», – говорится в послании Сержа Саргсяна. Он также отметил, что существующие в мире разногласия и конфликты могут и должны решаться именно путем диалога.
«Мы также ценим конструктивную деятельность США в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, направленную на урегулирование нагорно-карабахского конфликта», – подчеркнул Саргсян, поблагодарив администрацию США, в частности госсекретаря Клинтон за содействие в урегулировании армяно-турецких отношений.
«Я уверен, что без решительной поддержки США было бы невозможно приложить эффективные усилия в этом направлении», – подчеркнул президент РА, сообщает пресс-служба главы государства.