12 Հոկտեմբեր 2009 - 13:56 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրենների հոկտեմբերի 11-ին կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը Հայաստանի կառավարության ու միջազգային ֆինանսական այս կառույցի փոխգործակցությունը գնահատել են գերազանց: Հիմնադրամի պաշտոնյաներն ընդգծել են, որ Հայաստանը լավագույնս է դրսեւորվել իր պարտավորությունները կատարելիս, հաղորդում է ՀՀ ղեկավարի մամլո ծառայությունը:
Կարեւորելով ԱՄՀ ֆինանսական եւ խորհրդատվական աջակցությունը մեր երկրին` Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ անկախությունից ի վեր Հայաստանի տնտեսական հաջողություններում մեծ է նաեւ Հիմնադրամի ներդրումը: Նա հույս է հայտնել, որ ԱՄՀ կշարունակի աջակցությունը, իսկ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել բարեփոխումներն ու ընդլայնել համագործակցությունը:
Զրուցակիցները մտքերեն փոխանակելգլոբալ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հարուցած խնդիրների մասին: Նախագահ Սարգսյանը ներկայացել է տնտեսության ներկա վիճակը, խոսել ճգնաժամի ազդեցության եւ հետեւանքների հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի մասին: Նշելով, որ դժվարին, բայց անհրաժեշտ որոշումներ են կայացվել, երկրի ղեկավարն ասել է, որ արվում է հնարավորը` արդյունավետ օգտագործվելու առկա կարողություններն ու ֆինանսական ռեսուրսները:
Կողմերը կարեւորել են տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի, կառուցվածքային բարեփոխումների, գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ շարունակական եւ հետեւողական աշխատանքը: Հիմնադրամի պաշտոնյաները վստահեցրել են, որ ֆինանսական այս կառույցը պատրաստ է հետայսու եւս հնարավորինս օժանդակել Հայաստանի առջեւ ծառացած խնդիրների հաղթահարմանը:
Հյուրերի խնդրանքով երկրի ղեկավարը ներկայացրել է նաեւ հայ-թուրքական երկխոսության վերջին զարգացումները: Հիմնադրամի գործադիր տնօրենները նշել են, որ ԱՄՀ մշտապես կողմ է բաց սահմաններին:

Президент Армении Серж Саргсян и делегация исполнительных директоров Международного валютного фонда оценили сотрудничество правительства Армении и этой международной финансовой структуры на отлично, сообщает пресс-служба главы армянского государства. Представители Фонда подчеркнули, что Армения проявила себя наилучшим образом при выполнении своих обязательств.
Глава государства отметил, что с момента провозглашения независимости в экономических достижениях Армении велик также вклад МВФ, и выразил уверенность, что Фонд продолжит свою поддержку, а Армения готова продолжить реформы и расширить сотрудничество.
Собеседники обменялись мнениями о проблемах, вызванных глобальным финансово-экономическим кризисом. Саргсян сказал, что делается все возможное для эффективного использования имеющегося потенциала и финансовых ресурсов.
В ходе встречи стороны обсудили необходимость диверсификации экономики, конструктивных реформ, улучшения бизнес-среды. Представители МВФ заверили, что Фонд готов и дальше по возможности поддерживать Армению в решении стоящих перед ней проблем.
По просьбе гостей Саргсян также представил последние развития в армяно-турецких отношениях, на что представители МВФ заметили, что Фонд всегда выступает за открытые границ.