«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ – Վերակառուցման – Զարգացման Եվրոպական Բանկի միջ- կնքվել է պայմանագիր` «ՎՏԲ Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Առ-տրի Աջակցման Ծրագրում (TFP) ներառելու վերաբերյալ:
Համաձայն բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության, տվյալ Ծրագրի շրջանակներում Բանկին տրամադրվել է վերականգնվող վարկային գիծ, ինչը հնարավորություն է ընձեռում ֆինանսավորելու «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ հաճախորդների կողմից իրականացվող արտաքին առ-տրային գործարքներն` ակրեդիտիվների – երաշխիքների տրամադրման, ինչպես նա- ուղղակի ֆինանսավորման եղանակով:
ՎԶԵԲ կողմից իրականացվող Առ-տրի Աջակցման Ծրագիրն ուղղված է միջազգային առ-տրի օժանդակմանը: Այս ծրագրի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ը տրամադրում է երաշխիքներ միջազգային առ-տրային բանկերին, իր վրա վերցնելով քաղաքական ռիսկը – գործարքների առ-տրային չվճարման ռիսկը, նախաձեռնվող բանկերի կողմից, որոնք ներառված են ՎԶԵԲ երկրների ցուցակի մեջ (Հայաստանը ներառված է): Տվյալ ծրագրի մասնակիցը դառնալ ձգտում են բազմաթիվ բանկեր, որոնք ցանկանում են ակտիվորեն զարգացնել առ-տրային ֆինանսավորման ուղղությունը:
Վերջին մեկտարվաընթացքում սա ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ – ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի մասնակցությամբ իրականացվող հաշվով արդեն երրորդ ծրագիրն է:
Հայաստանը Վերակառուցման – Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ԶՎԵԲ) անդամ է դարձել 1992թ. դեկտեմբերի 7-ին` 10 մլն. եվրո չափով բաժնեմասով: Ներկայումս ՎԶԵԲ-ը հանդիսանում է Հայաստանում գործող ամենախոշոր ներդրողներից մեկը` երկրում իրականացնելով ավելի քան 52 ծրագիր:
ՎՏԲ Հայաստան Բանկը ընդհանուր ակտիվների չափով զբաղեցնում է չորրորդ տեղը, կար-որ դերակատարություն ունի Հայաստանի բանկային համակարգում, ունենալով ամենաընդարձակ մասնաճյուղային ցանցը երկրում:

VTB Bank (Armenia) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) signed an agreement on Trade Facilitation Program (TFP).
As the press office of the VTB bank reports, within the framework of TFP the bank is provided the revolving credit line to finance foreign trade transactions of clients through letters of credit and guarantees, as well as direct funding.
Trade Facilitation Program, implemented by EBRD, is aimed at maintaining international trade. Under this program, EBRD provides guarantees to international commercial banks, taking the political risk and commercial risk of default for transactions initiated by banks included in the list of countries where EBRD operates (including Armenia). Many banks, actively promoting their trade financing seek to be involved in this program.
This year this is the third program implemented by the EBRD jointly and with participation of VTB Bank (Armenia).
Armenia became a member of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), on December 7, 1992 with equity participation of 10 million euros. Today, the EBRD, one of the largest investors in Armenia, has implemented more than 52 programs in the country.
VTB Bank (Armenia), the fourth largest bank in terms of total assets, plays an important role in the banking sector in Armenia.