12 Հոկտեմբեր 2009 - 14:52 AMT
ՀՀ Կենտրոնական բանկը սպասում է երկրի տնտեսության, ինչպես նաեւ համաշխարհային միտումների առումով իրավիճակի պարզեցմանը, ասել է Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցւոմ:
Ըստ Օմեսի, ԱՄՀ-ն դրական է գնահատում ԿԲ-ի քաղաքականությունն այն առումով, որ ԿԲ-ի Խորհրդի վերջին նիստում անփոփոխ է թողնվել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 5 տոկոս: «Էկոնոմիկան աստիճանաբար կայունանում է, այդ մասին են վկայում վերջին ամսվա տվյալները, ուստի, այժմ ավելի լավ է չփոխել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը»,-ասել է նա: Ինչպես նշել է Օմեսը, ԿԲ-ի ղեկավարությունը սպասում է թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը տնտեսության մեջ եւ մեկ ամսից ԿԲ Խորհուրդը կրկին կվերանայի իր դիրքորոշումը, իսկ «այժմ ՀՀ ԿԲ-ն դադար է վերցրել»:
Միեւնույն ժամանակ, ըստ Օմեսի, անորոշության եւ սպասման պայմաններում համոզվածություն կա, որ երկրի անկման ամենացածր նիշն անցած է, սակայն 100-տոկոսանոց վստահություն դեռ չկա:
Ինչ վերաբերում է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքներին 2010թ., ապա ըստ Օմեսի, այդ մասին շատ բարդ է խոսել, քանի որ դժվար է կանխատեսել համաշխարհային տնտեսության հետագա զարգացումը, մասնավորապես, այն, թե ինչ զարգացումներ կլինեն ՌԴ տնտեսության մեջ, որից մեծապես կախված է ՀՀ տնտեսությունը:
Միաժամանակ ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ, որպես կանոն, տեսականորեն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը հանգեցնում է բանկային տոկոսադրույքների նվազեցմանը, ինչը, սակայն, իրականում տեղի չի ունենում Հայաստանում, անկախ նրանից, որ ՀՀ ԿԲ-ն ու կառավարությունը անհրաժեշտ նախադրյալներ են ստեղծում դրա համար, մասնավորապես, ավելացնելով բանկերի լիկվիդայնությունը: «Հայաստանի առեւտրային բանկերը կարծում են, որ ճգնաժամը դեռեւս շարունակվում է, եւ վարկերը կարող են չվճարվել»,-հավելել է նա:
Օմեսը հույս է հայտնել, որ մի քանի ամսից, երբ արդեն հստակ ակնհայտ կդառնա, որ տնտեսությունը կայունանում է եւ որոշակի աճի միտում կա, բանկերը կրկին կսկսեն ակտիվ վարկավորել:

12 Октябрь 2009 - 14:52 AMT
Центральный банк Армении в ожидании прояснения ситуации в экономике страны, как ситуации с развитием мировых тенденций, сказала постоянный представитель Международного валютного фонда в Армении Нинке Омес в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По словам Омес, МВФ положительно оценивает политику Центрального банка в отношении того, что на последнем заседании Совет ЦБ оставил неизменной ставку рефинансирования – 5%. «Экономика постепенно стабилизируется, об этом свидетельствуют данные за последний месяц, поэтому сейчас лучше всего не изменять ставку рефинансирования», – сказала она. Как отметила Омес, руководство ЦБ в ожидании того, как будет развиваться экономика, и через месяц Совет ЦБ возможно вновь пересмотрит свои позиции, а «сейчас ЦБ РА взял паузу».
В то же время, по мнению Омес, в условиях неопределенности и ожидания есть уверенность, что самый низкий спад в экономике страны уже прошел, однако в этом пока нет 100%-ой уверенности.
Что же касается тенденций поведения ставки рефинансирования в 2010 году, то по этому поводу Омес заметила, что об этом еще очень сложно говорить, поскольку трудно предугадать поведение мировой экономики, и в частности поведение российской экономики, от которой сильно зависит армянская экономика.
Одновременно постоянный представитель МВФ отметила, что, как правило, теоретически снижение ставки рефинансирования приводит к соответствующему снижению банковских ставок, чего, однако, на практике не происходит в Армении, несмотря на то, что и ЦБ, и правительство Армении создают для этого необходимые предпосылки, в частности увеличение ликвидности банков. «Армянские комбанки в ожидании того, что кризис еще продолжается, и кредиторы не смогут выплачивать по своим кредитам», – добавила она.
Омес выразила надежду, что через несколько месяцев, если уже будет точно видно, что экономика стабилизируется и наметился некоторый рост, банки опять начнут активно кредитовать.