Հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից հետո Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ «խորհրդարանների վավերացումից անկախ, Թուրքիան արդեն իսկ ստացել է իր ուզածը: Մինչդեռ, ինչպես մինչեւ փաստաթղթերի ստորագրումը, այնպես էլ դրանից հետո, Թուրքիան ամենաբարձր մակարդակով շարունակում է պետական սահմանների բացման հարցը պայմանավորել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով, մասնավորապես` անվտանգության գոտի հանդիսացող տարածքների վերադարձմամբ»:
Անդրադառնալով պատմական հարցերով ենթահանձնաժողովի ստեղծմանը, ՀԱԿ-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման գաղափարին Սերժ Սարգսյանի տված հավանությունից հետո հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան կարգավորման խնդիրները ներառվելու են մեկ փաթեթի մեջ:
ՀԱԿ-ի հայտարարության մեջ ասվում է նաեւ, որ «Ցեղասպանության հարցն ընդգրկվեց արտաքին քաղաքականության օրակարգ` այդ դարձնելով քաղաքական սակարկության առարկա: Չունենալով ժողովրդի աջակցությունը եւ իր հենարանը փնտրելով միջազգային հանրության շահերն սպասարկելու մեջ` Ս. Սարգսյանի վարչախումբը պատրաստվում է նույնքան անընդունելի զիջումների ղարաբաղյան հիմնախնդրում»:

В связи с подписанием 10-го октября в Цюрихе армяно-турецких Протоколов Армянский национальный конгресс (АНК) распространил заявление, в котором отмечается, что, «независимо от ратификации этих документов парламентами двух стран, Турция уже получила все, что хотела, так как турецкая сторона и после подписания Протоколов продолжает связывать вопрос открытия границы с нагорно-карабахской проблемой».
Что касается создания подкомиссии по историческим вопросам, в заявлении АНК говорится, что после согласия президента Армении Сержа Саргсяна на создание этой подкомиссии, проблемы Нагорного Карабаха и армяно-турецких отношений будут включены в один пакет.
В заявлении АНК также отмечается, что после включения вопроса признания Геноцида армян в повестку внешней политики Армении, он стал предметом политических торгов. АНК также подчеркивает, что нынешний президент Армении, не имея поддержки собственного народа и пытаясь найти поддержку у международного сообщество, готовится к аналогичным неприемлемым уступкам в деле разрешения нагорно-карабахской проблемы.