Ամերիաբանկը հայտարարում է միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների համար նախատեսված նոր վարկային ծրագրի մեկնարկի մասին, երեքշաբթի լրագրողներին է հայտարարել Ամերիաբանկի կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Լեւոն Արեւշատյանը: «Նոր վարկային ծրագիրը մեկնարկում է ընթացիկ տարվա չորրոդ եռամսյակում, եւ այն նախատեսված է միջին բիզնեսի համար»,-ասել է նա: Ըստ նրա, արդեն իսկ պայմանավորվածություն կա երկու միջազգային կազմակերպությունների հետ 20-40 մլն դոլար ընդհանուր գումարի վարկային միջոցներ տրամադրելու վերաբերյալ: Ինչպես ասել է Արեւշատյանը, բանկն ընդլայնել է նոր վարկային ծրագրի չափանիշների շրջանակը, որը թույլ կտա գործարկել միջին բիզնեսի այն հատվածը, որը նախկինում նրա սահմաններից դուրս էր մնում, միեւնույն ժամանակ նոր վարկային ծրագրի իրագործումը կնպաստի Ամերիաբանկի վարկային պորտֆելի դիվերսիֆիկացիային: Այս առնչությամբ Արեւշատյանը հավելել է, որ վարկային պորտֆելը 60-70 տոկոսով բաղկացած է միջին բիզնեսի կորպորատիվ հաճախորդներից: Նա նաեւ պարզաբանել է, որ բանկը չի հաստատում վարկավորման նվազագույն չափը, որպեսզի միկրո եւ փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչները եւս կարողանան օգտվել դրանից:
Ըստ Արեւշատյանի, նոր ծրագի շրջանակներում բանկն առաջարկում է հետեւյալ պայմանները` վարկի մարման ժամկետը 8 տարի է, եռամյա արտոնյալ շրջանով, տարեկան տոկոսադրույքը 11 տոկոս է: Բացի այդ, վարկավորման նոր ծրագրին կարող են մասնակցել միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները, որոնց տարեկան շրջանառությունը կազմում է շուրջ 15 մլն դոլար, մոտ 250 աշխատակիցներով:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն կորպորատիվ ներդրումային բանկ է, որն իրականացնում է կորպորատիվ, ներդրումային ու սահմանափակ մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահն է Ռուբեն Վարդանյանը, Տնօրինության նախագահն ու գլխավոր տնօրենը Արտակ Անեսյանն է:«Ամերիաբանկի» ռազմավարական գործընկերն է «Տռոյկա-Դիալոգ» խումբը, որը ՌԴ-ի խոշորագույն ներդրումային բանկային ընկերություններից մեկն է:

13 Октябрь 2009 - 09:14 AMT
Америабанк объявляет о новой кредитной программе для представителей среднего бизнеса, сообщил журналистам во вторник директор по линии корпоративных клиентов Америабанка Левон Аревшатян. «Новая кредитная программа стартует в четвертом квартале текущего года, и она предназначена для представителей среднего бизнеса», – сказал он. По его словам, уже есть договоренность с двумя международными организациями о предоставлении кредитных средств на общую сумму от 20-40 млн. долларов. Как отметил Аревшатян, банк расширил диапазон критериев новой кредитной программы, что позволит задействовать тот сегмент среднего бизнеса, который раннее оставался вне ее пределов, в то же время реализация новой кредитной программы будет способствовать диверсификации кредитного портфеля Америабанка. В связи с этим директор по линии корпоративных клиентов добавил, что кредитный портфель банка на 60-70% состоит из корпоративных клиентов среднего бизнеса. Он также пояснил, что банк не устанавливает низшую планку размера кредитования, чтобы представители микро- и малого бизнеса также могли воспользоваться ею.
По словам Аревшатяна, в рамках новой программы банк предлагает следующие условия: срок погашения кредита – 8 лет, с 3-летним льготным периодом, годовая процентная ставка до 11%. Помимо этого, в новой программе кредитования могут участвовать представители среднего бизнеса, годовой оборот которых составляет до 15 млн. долларов (порядка 5 млрд. драмов), с числом работников – до 250 человек.
ЗАО «Америабанк» – корпоративный инвестиционный банк, осуществляет корпоративные, инвестиционные и ограниченные розничные банковские услуги, предоставляя целостный пакет банковских услуг. Председателем совета директоров «Америабанка» является Рубен Варданян, председателем Директората-главным директором – Артак Анесян. Стратегическим партнерами «Америабанка» является группа «Тройка-Диалог», один из крупнейших инвестиционных банковских компаний России.