13 Հոկտեմբեր 2009 - 10:17 AMT
Ամերիաբանկը մտադիր է 2009թ. չորրորդ եռամսյակում սկսել վերականգնվող էներգետիկայի վարկավորում, լրագրողներին է ասել Ամերիաբանկի կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Լեւոն Արեւշատյանը: «Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում նոր վարկային ծրագիրը վկայում է այն մասին, որ բանկն իր ավանդն է ներդնում երկրի մասնավոր հատվածի զարգացման գործում ճգնաժամի պայմաններում»,-ասել է նա: Արեւշատյանը հավելել է, որ արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու միջազգային կազմակերպությունների հետ 20 մլն դոլարի վարկային միջոցների տրամադրման վերաբերյալ, վարկային միջոցները կտրամադրվեն 8-ամյա ժամկետով եռամյա արտոնյալ շրջանով, տոկոսադրույքը կազմում է 11 տոկոս:
Ըստ նրա, նոր վարկային ծրագրի շրջանակներում կֆինանսավորվեն փոքր ՀԷԿ-ը, որոնք վերակառուցման ու ընդլայնման կարիք ունեն, ինչպես նաեւ հողմային էլեկտրակայանները: Արեւշատյանը նշել է, որ Հայաստանում արդեն ձեւավորվել է ՀԷԿ-երի ենթակառուցվածք, ինչը չի կարելի ասել հողմային էլեկտրակայանների մասին, ինչը բացատրվում է աշխարհագրական առանձնահատկություններով: Միեւնույն ժամանակ, նա հավելել է, որ միջազգային կազմակերպությունների պարտադիր պահանջներից է շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը: «Ամերիաբանկը հայկական բանկերից առաջինն է պատրաստվում ներդնել շրջակա միջավայրի պաշտպանության ռիսկերի նոր համակարգը»,-նշել է նա: Արեւշատյանը նշել է նաեւ, որ վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը թույլ կտա փոխարինել էներգիայի ավանդական աղբյուրներն, ինչը դրական ազդեցություն կունենա երկրի շրջակա միջավայրի վրա:

In the last quarter of 2009, Ameriabank plans to launch new loans for renewable energy sources in Armenia, Ameriabank’s corporate banking director Levon Arevshatyan told journalists Tuesday. “The new loan program in the sphere of renewable energy shows that the bank is making its investment in country’s private sector development and enhancement of economy on the whole,” Arevshatyan said, adding that bank had already concluded agreement with international organizations for providing credit in the amount of USD 20 million. Loans will be paid for the term of 8 years, with 3 years’ grace period. Interest rate comprises 11%.
New loan program, Arevshatyan said, will help fund small hydro-power stations which need reconstruction and expansion, as well as wind power mills. According to corporate banking director, Armenia already has a highly developed infrastructure of hydro power plants, but windmills cannot be said to be equally developed considering Armenia’s geographic peculiarities (mountainous areas with no plains). At the same time, he added, that environmental protection is international organizations’ requirement within the frames of projects the bank collaborates with. «Ameriabnak will be the first Armenian bank to introduce the new environmental risk assessment system,» he noted, adding that development of renewable energy would help replace traditional energy sources, producing a positive environmental impact on country level.