13 Հոկտեմբեր 2009 - 10:17 AMT
Ամերիաբանկը մտադիր է 2009թ. չորրորդ եռամսյակում սկսել վերականգնվող էներգետիկայի վարկավորում, լրագրողներին է ասել Ամերիաբանկի կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Լեւոն Արեւշատյանը: «Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում նոր վարկային ծրագիրը վկայում է այն մասին, որ բանկն իր ավանդն է ներդնում երկրի մասնավոր հատվածի զարգացման գործում ճգնաժամի պայմաններում»,-ասել է նա: Արեւշատյանը հավելել է, որ արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու միջազգային կազմակերպությունների հետ 20 մլն դոլարի վարկային միջոցների տրամադրման վերաբերյալ, վարկային միջոցները կտրամադրվեն 8-ամյա ժամկետով եռամյա արտոնյալ շրջանով, տոկոսադրույքը կազմում է 11 տոկոս:
Ըստ նրա, նոր վարկային ծրագրի շրջանակներում կֆինանսավորվեն փոքր ՀԷԿ-ը, որոնք վերակառուցման ու ընդլայնման կարիք ունեն, ինչպես նաեւ հողմային էլեկտրակայանները: Արեւշատյանը նշել է, որ Հայաստանում արդեն ձեւավորվել է ՀԷԿ-երի ենթակառուցվածք, ինչը չի կարելի ասել հողմային էլեկտրակայանների մասին, ինչը բացատրվում է աշխարհագրական առանձնահատկություններով: Միեւնույն ժամանակ, նա հավելել է, որ միջազգային կազմակերպությունների պարտադիր պահանջներից է շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը: «Ամերիաբանկը հայկական բանկերից առաջինն է պատրաստվում ներդնել շրջակա միջավայրի պաշտպանության ռիսկերի նոր համակարգը»,-նշել է նա: Արեւշատյանը նշել է նաեւ, որ վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը թույլ կտա փոխարինել էներգիայի ավանդական աղբյուրներն, ինչը դրական ազդեցություն կունենա երկրի շրջակա միջավայրի վրա:

Америабанк планирует начать кредитование возобновляемой энергетики в Армении в четвертом квартале 2009 года, сообщил журналистам во вторник директор по линии корпоративных клиентов Америабанка Левон Аревшатян. «Новая кредитная программа в сфере возобновляемой энергетики говорит о том, что банк вносит свою лепту в развитие частного сектора экономики страны в условиях кризиса и в оздоровление экономики в целом», – сказал он. Аревшатян добавил, уже достигнута договоренность с двумя международными организациями о предоставлении кредитных средств на общую сумму в 20 млн. долларов, кредитные средства будут предоставляться на 8-летний срок с 3-летним льготным периодом, процентная ставка по кредиту составит 11%.
По его словам, в рамках новой кредитной программы будут финансироваться малые ГЭС, которые нуждаются в реструктуризации и расширении, а также ветровые электростанции. Аревшатян отметил, что в Армении уже сформировалась достаточная инфраструктура ГЭС, чего нельзя пока сказать об инфраструктуре ветровых электростанций в силу особенности географии Армении (нет равнин, преобладают горы). В то же время, он добавил, что обязательным требованием международных организаций в рамках реализации финансовых программ, с которыми банк сотрудничает, – обязательные требования по защите окружающей среде. «Америабанк будет первым среди армянских банков, который готовится к внедрению новой системы оценки рисков по защите окружающей среде», – отметил он. Аревшатян также отметил, что развитие возобновляемой энергетики позволит заменить традиционные источники энергии, что положительно скажется на окружающей среде в стране.