13 Հոկտեմբեր 2009 - 10:59 AMT
Ամերիաբանկը կանխատեսում է բոլոր ցուցանիշների աճ 10-15 տոկոսով: Մասնավորապես վարկային պորտֆելը 2009թ. III եռամսյակից սկսել է աճել մեծ տեմպերով, լրագրողներին է հայտարարել Ամերիաբանկի կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Լեւոն Արեւշատյանը: «Երրորդ եռամսյակում աճը կազմել է 44%` 43 մլրդ դրամ»,-ասել է նա: Ըստ նրա, այս ցուցանիշով բանկը մտնում է Հայաստանի խոշորագույն բանկերի եռյակի մեջ:
Անդրադառնալով կորպորատիվ հաճախորդների գծով 2009թ. տարեվերջի վերաբերյալ կանխատեսումներին` նա հավելել է, որ բանկը կանխատեսում է բոլոր ցուցանիշների աճ 10-15 տոկոսով: «Հուսով եմ, որ այս տարվա վերջը մենք կփակենք թռիչքային աճով»,-ասել է նա:
2009թ. սեպտեմբերի 30-ի տվյալներով բանկի վարկային պորտֆելի 84%-ը ` 37 մլրդ դրամ, կազմում են կորպորատիվ հաճախորդներին տրված վարկերը: Ընդ որում ֆիզիկական անձանց տրամադրած վարկերն ընթացիկ տարում աճել են 26%-ով:

Ameriabank forecasts 10-15% increase of all its indexes, particularly credit portfolio, Ameriabank’s corporate banking director Levon Arevshatyan told journalists. “In the third quarter on 2009, the bank’s credit portfolio increased by 44%, comprising AMD 43 million,” he said, adding such index enabled Ameriabank to become one of Armenia’s leading 3 banks.
Besides, he mentioned that the bank plans to fix 10-15% growth by year end. “I hope we’ll end the current year with a take-off growth,” he said.
As of September 30, 2009, corporate loans comprise 84% or AMD 37 billion of the bank’s credit portfolio. Besides, loans paid to natural person have this year increased by 26%.