13 Հոկտեմբեր 2009 - 10:59 AMT
Ամերիաբանկը կանխատեսում է բոլոր ցուցանիշների աճ 10-15 տոկոսով: Մասնավորապես վարկային պորտֆելը 2009թ. III եռամսյակից սկսել է աճել մեծ տեմպերով, լրագրողներին է հայտարարել Ամերիաբանկի կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Լեւոն Արեւշատյանը: «Երրորդ եռամսյակում աճը կազմել է 44%` 43 մլրդ դրամ»,-ասել է նա: Ըստ նրա, այս ցուցանիշով բանկը մտնում է Հայաստանի խոշորագույն բանկերի եռյակի մեջ:
Անդրադառնալով կորպորատիվ հաճախորդների գծով 2009թ. տարեվերջի վերաբերյալ կանխատեսումներին` նա հավելել է, որ բանկը կանխատեսում է բոլոր ցուցանիշների աճ 10-15 տոկոսով: «Հուսով եմ, որ այս տարվա վերջը մենք կփակենք թռիչքային աճով»,-ասել է նա:
2009թ. սեպտեմբերի 30-ի տվյալներով բանկի վարկային պորտֆելի 84%-ը ` 37 մլրդ դրամ, կազմում են կորպորատիվ հաճախորդներին տրված վարկերը: Ընդ որում ֆիզիկական անձանց տրամադրած վարկերն ընթացիկ տարում աճել են 26%-ով:

Америабанк прогнозирует рост всех показателей на 10-15%, в частности своего кредитного портфеля, сообщил журналистам директор по линии корпоративных клиентов Америабанка Левон Аревшатян. «Кредитный портфель банка в третьем квартале 2009 года увеличился на 44% и составил около 43 млрд. драмов», – сказал он. По его словам, по данному показателю банк вошел в тройку крупных банков Армении.
Говоря о прогнозах к концу 2009 года директор по линии корпоративных клиентов добавил, что банк планирует зарегистрировать рост по всем показателям на 10-15%. «Надеюсь, что конец этого года мы закроем со взлетным ростом», – отметил он.
По состоянию на 30 сентября 2009 года 84% или 37 млрд. драмов кредитного портфеля составляют корпоративные кредиты. При этом предоставленные физическим лицам кредиты в текущем году возросли на 26%.