13 Հոկտեմբեր 2009 - 11:31 AMT
«ՀայՌուսգազարդի» գործընկերը հանդիսացող «Գազպրոմէքսպորտի» հետ բանակցություններ են ընթանում Հայաստան առաքվող գազի սակագնի իջեցման շուրջ, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի մամլո քարտուղար Շուշան Սարդարյանը: Նրա խոսքերով, ըստ երկարաժամկետ պայմանագրի, նախատեսվում է սակագնային քաղաքականության փուլային տարբերակ:
Սարդարյանը տեղեկացրել է, որ պայմանագրում նշվում է, որ 2010թ. ապրիլի 1-ից մինչեւ 2010թ. դեկտեմբերի 31-ը 1000 խմ գազի գինը կկազմի 200 դոլար, իսկ ապրիլից, այսինքն հաջորդ փուլից, հնարավոր է նաեւ այդ սակագնի նվազում: «Այժմ «Գազպրոմ Էքսպորտի» հետ բանակցություններ են ընթանում ՌԴ-ից Հայաստան առաքվող գազի սակագնի նվազեցման շուրջ»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ նա չի նշել հաջորդ փուլի համար նախատեսվող նոր գինը:
Գնային քաղաքականության փոփոխման հարցերը քննարկվել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ հանդիպմանը:

ArmRosGasprom hold negotiations with Gazprom Export to reduce prices for gas deliveries from Russia to Armenia, spokesperson of ArmRosGazprom » Shushan Sardaryan told PanARMENIAN.Net. According to her, the long-term contract between two partners provides an incremental tariff policy.
Shushan Sardaryan informed that the contract stated that between April 1, 2009 and March 31, 2010 the price for 1000 cubic meters amounts to 200 USD, and in April, during transition to the next phase of tariff policy, the prices may decrease. “We are negotiating with Gazprom Export, a possible price reduction for gas delivered from Russia to Armenia”, – she said.
The pricing policy for Russian gas were discussed during the meeting of the Presidents of Armenia Serzh Sargsyan and President of Russia Dmitry Medvedev in Moscow.