13 Հոկտեմբեր 2009 - 11:31 AMT
«ՀայՌուսգազարդի» գործընկերը հանդիսացող «Գազպրոմէքսպորտի» հետ բանակցություններ են ընթանում Հայաստան առաքվող գազի սակագնի իջեցման շուրջ, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի մամլո քարտուղար Շուշան Սարդարյանը: Նրա խոսքերով, ըստ երկարաժամկետ պայմանագրի, նախատեսվում է սակագնային քաղաքականության փուլային տարբերակ:
Սարդարյանը տեղեկացրել է, որ պայմանագրում նշվում է, որ 2010թ. ապրիլի 1-ից մինչեւ 2010թ. դեկտեմբերի 31-ը 1000 խմ գազի գինը կկազմի 200 դոլար, իսկ ապրիլից, այսինքն հաջորդ փուլից, հնարավոր է նաեւ այդ սակագնի նվազում: «Այժմ «Գազպրոմ Էքսպորտի» հետ բանակցություններ են ընթանում ՌԴ-ից Հայաստան առաքվող գազի սակագնի նվազեցման շուրջ»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ նա չի նշել հաջորդ փուլի համար նախատեսվող նոր գինը:
Գնային քաղաքականության փոփոխման հարցերը քննարկվել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ հանդիպմանը:

13 Октябрь 2009 - 11:31 AMT
С «Газпром Экспорт», который является партнером «АрмРосгазпрома», ведутся переговоры о снижении цен на поставку газа из России в Армению, сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net пресс-секретарь ЗАО «АрмРосгазпром» Шушан Сардарян. По ее словам, согласно долгосрочному договору между двумя партнерами предусматривается поэтапное проведение тарифной политики.
Сардарян проинформировала, что в договоре отмечено, что с 1 апреля 2010 года по 31 декабря 2010 года цена 1000 кубометров составляет 200 долларов, а с апреля, то есть при переходе на следующий этап тарифной политики, возможно снижение этой расценки. «Сейчас ведутся переговоры с «Газпром Экспорт» о возможном снижении цен на поступающий из России в Армению газ», – отметила она. В тоже время пресс-секретарь ЗАО «АрмРосгазпром» не сообщила новую цену для следующего этапа долгосрочного договора.
Вопросы изменения ценовой политики на транспортируемый российский газ были обсуждены в ходе встречи президентов Армении Сержа Саргсяна с президентом России Дмитрием Медведевым в Москве.