Հատուկ աշխատանքային խումբը կաշխատի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված մաքսային ու հարկային բարեփոխումների փաթեթի իրականացման վրա, Երեւանում լրագրողներին է ասել Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի հերթական նիստում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է եկամուտների պետկոմիտեի նախագահին ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի ՏՏ ոլորտի խնդիրների լուծմամբ:
Վարդանյանն ասել է, որ խմբի առջեւ երկու տիպի խնդիրներ են ծառացել` «Վերանայել ոլորտում առկա խնդիրները եւ ստեղծել այն, ինչ մինչ օրս չկար»: Այս համատեքստում նա հավելել է, որ վերջին երկու ամսում Միությունը կառավարության քննարկմանն է ներկայացրել օրենսդրական բարեփոխումների մի փաթեթ, որոնք վերաբերում են արտահանման, ներմուծման, վերաարտահանման, ինչպես նաեւ փորձարկման համար նախատեսված ապրանքների հետ կապված խնդիրներին: «Առաջինը, կա առաջնային խնդիրների պատրաստի ցուցակ, որը հետագա մանրակրկիտ վերլուծության կենթարկվի, կան հարցեր, որոնք առավելագույն ազդեցությունը կունենան այդ ոլորտում ստեղծված իրավիճակի վրա»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է այդ խնդիրների լուծման գործիքներին, ապա Միության տնօրենը նշել է քննարկումներն ու կլոր սեղանները, որ տեղի կունենան նոյեմբերի 27-29, հավանաբար, Աղվերանում, որտեղ տեղի կունենա ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ղեկավարների առանց փոխկապների հերթական հանդիպումը: «Այս համաժողովը թույլ կտա բացառել այն հարցերը, որոնք արդեն լուծում են գտել, եր օրակարգ մտցնել այն հարցերը, որոնք կարող են նպաստել խնդիրների լուծմանը»,-ասել է նա: Միաժամանակ, Վարդանյանը հավաստիացրել է, որ վեց ամիս անց, հավանաբար փետրվարին, կառավարության քննարկմանը կներկայացվեն ՏՏ ոլորտի զարգացման հստակ հարցերն ու խնդիրների լուծումները հարկային ու մաքսային բարեփոխումների տեսակետից, մասնավորապես, սահմանում կրկնակի հարկադրման խնդիրը:
«Մաքսային ու հարկային բարեփոխումներ` պետություն-մասնավոր համատեղ մարմնի ստեղծման միջոցով»» նոր ծրագիրն իրականացվում է Counterpart International ընկերության աջակցությամբ:

14 Октябрь 2009 - 10:26 AMT
Специально созданная рабочая группа будет работать над реализацией пакета таможенных и налоговых реформ, направленных на развитие сферы информационных технологий, сообщил в Ереване исполнительный директор Союза компаний по информационным технологиям (UITE) Карен Варданян. По его словам, на очередном заседании Совета по содействию развития информационных технологий премьер-министр Армении Тигран Саркисян поручил председателю Госкомитета по доходам создать рабочую группу, которая будет заниматься решением проблем в IT-сфере.
Варданян сказал, что перед группой стоят проблемы двух типов: «Пересмотреть проблемы, существующие в сфере, и создать то, чего до сих пор не было». В этом контексте он добавил, что в течение последних месяцев Союз представил на рассмотрение правительству Армении целый пакет законодательных реформ, касающихся проблем экспорта, импорта, реэкспорта, а также для тех продуктов, которые предназначены для испытания. «Во-первых, есть готовый список первостепенных проблем, который подвергнется детальному анализу, а также вопросы, которые окажутся наибольшее влияние на сложившуюся ситуацию в этой сфере», – отметил он.
Что же касается инструментов решения этих проблем, то среди них директор Союза отметил обсуждения и круглые столы, которые пройдут с 27 по 29 ноября, возможно, в Агверане, где состоится очередной форум без галстуков руководителей IT-компаний. «Данный форум позволит исключить те вопросы, которые уже нашли свое решение, и внести в повестку дня те вопросы, которые помогут решить сложившиеся проблемы», – отметил он. Одновременно Варданян заверил, что через шесть месяцев, а точнее к февралю, на рассмотрение правительству будут представлены точные вопросы и решения проблем развития IT- сферы с точки зрения налоговых и таможенных реформ, в частности, проблема двойного налогообложения на границе.
Новая программа «Таможенные и налоговые реформы за счет сотрудничества государственного и частного секторов» реализуется при содействии компании Counterpart International.