Հայաստանը տեխնոլոգիական երկրի վերածելու համար հարկավոր է բարձրացնել երկրի ֆինանսական մարմինների աշխատաքնի արդյունավետությունը, չորեքշաբթի մամլո ասուլիսում հայտարարել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, Միությունը ձեռնակուխ է եղել «Մաքսային ու հարկային բարեփոխումներ` պետություն-մասնավոր համատեղ մարմնի ստեղծման միջոցով» նոր ծրագրի իրականացմանը, որի շրջանակներում նախատեսվում է արագացնել արտադրական շղթան եւ փոխել ֆինանսական մարմինների մտածելակերպը, առավել հասանելի ու արտաքին շուկայի համար պիտանի դարձնել ՏՏ արտադրանքը: «Այժմ ֆինանսական մարմիններն աշխատում են այդ շղթայի դեմ, քանի որ միայն կարճաժամկետ շահեր են հետապնդում, մասնավորապես, պետբյուջեի համալրումը»,-ասել է նա:
ՏՏ ոլորտի հիմնական խնդիրը կրկնակի հարկադրումն է, որից անհրաժեշտ է ազատել մի շարք ապրանքներ (ռոբոտոտեխնիկա, կառավարման ավտոմատ համակարգեր), գտնում է Միության տնօրենը: Նշված ծրագրի իրագործումն, ըստ Վարդանյանի, թույլ կտա նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկերը եւ արժանի մրցակից դառնալ արտաքին շուկայում: Հայաստանում արտադրված ՏՏ ոլորտի ապրանքի հիմնական սպառողներն են ԱՄՆ-ն, Եվրոպան ու Ռուսաստանը: «Արտահանման ու ներմուծման հարաբերակցությունն այժմ կազմում է համապատասխանաբար 60 ու 40 տոկոս: Այս առումով մենք զգալի հաջողության ենք հասել, այդ թվում այնպիսի ցուցահանդեսների անցկացման հաշվին, ինչպիսն է DigiTec-ը, քանի որ 2006-ին այդ հարաբերակցությունը 80 եւ 20 տոկոս էր»,-ասել է նա: Այս համատեքստում Վարդանյանը հավելել է, որ Միությունը մտադիր է աշխատել այդ հարաբերակցության հավասարակշռման` 50%-50% ուղղությամբ:

To become a technological country, Armenia should improve the efficiency of the fiscal authorities, Karen Vardanyan , UITE executive director told a press conference today. According to him, UITE launched the “customs and tax reforms in cooperation with public and private sectors”, which will speed up the production chain and change the approaches of the fiscal authorities, those reforms will enable to make IT-products more affordable and suitable for the foreign market. “Now the fiscal authorities are working against this chain, pursuing only short-term benefits, like filling the state budget,” he said.
The main problem existing in IT industry: double taxation. A number of products (robotics, automated control systems) should be deprived from it. The program, according to Karen Vardanyan, will reduce corruption risks and enable Armenian companies to compete in foreign markets. The main consumers of Armenian IT-products are the U.S., Europe and Russia. “The ration of exports and internal consumption now reached 60 per cent and 40 per cent, while in 2006 the ratio was 80 per cent and 20 per cent, ” he said. The vision of UITE for the nearest future is 50 per cent to 50 per cent, Karen Vardanyan said.