14 Հոկտեմբեր 2009 - 14:17 AMT
ՀՀ կառավարությունը պետք է որոշի Հայաստանի տնտեսության այն ճյուղերը, որոնք կարող են առաջնային լինել ապագայում երկրի զարգացման համար: Նման կարծիք է հայտնել Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: «Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչպիսի երկրում ենք ցանկանում ապրել 10-15 տարի անց, եւ որ ոլորտները հանդես կգան որպես նրա զարգացման լոկոմոտիվներ»,-ասել է նա: Ըստ մասնագետի, կառավարությունը լուծում է իրավիճակային հարցեր եւ չի մշակում երկրի զարգացման կայուն ռազմավարություն:
Վարդանյանը դրական է գնահատել հայ կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները սոցիալական ծախսերի մակարդակի պահպանման առումով, սակայն, նշել է, որ «եթե միաժամանակ չլինի ռազմավարական զարգացում, մենք մեծ խնդիրների առջեւ կկանգնենք ապագայում»:
Հայաստանի կառավարությունը կրճատել է 2010թ. պետբյուջեի նախագծի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման համար նախատեսված ծախսային մասը:

14 October 2009 - 14:17 AMT
RA Government should determine priority spheres for country’s future development, UITE Executive Director Karen Vardanyan said. “We should decide what country we want in 10-15 years’ time, and what spheres should be locomotives for its development,” he said. Government determines situational problems and elaborates stable strategy for country’s development, expert finds.
Vardanyan positively assessed Armenian Government’s anti-crisis measures towards maintaining the level of social expenses, however, “if that is not accompanied by strategic development, we may face great problems in future.”