Կառավարությունը մտադիր է ժամանակ շահել, սպասելով թե երբ այն կհաղթահարվի զարգացած երկրներում, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՅԴ տնտեսական հարցերով խորհրդական, ԱԺ պատգամավոր Արա Նռանյանը` մեկնաբանելով ՀՀ կառավարության վարած հակաճգնաժամային քաղաքականությունը:
Նրա խոսքերով, տարեսկզբին Հայաստանի վարչապետը հանդես եկավ հայտարարությամբ առ այն, որ անհրաժեշտ հակաճգնաժամային միջոցառումներ անցկացնել, սակայն, երբ ՀՀ կառավարությունը վարկեր ստացավ միջազգային կառույցներից, նա դադարեց մտածել երկրի տնտեսության մեջ կառուցվածքային փոփոխություններ կատարելու մասին: «Երբ կառավարությունը սկսեց արտաքին վարկեր ստանալ, նա կարողացավ փակել պետբյուջեի դեֆիցիտը, ինչպես նաեւ արտարժույթի դեֆիցիտը, որն առաջացել էր արտերկրից դրամական փոխանցումների կրճատման պատճառով»,-ասել է Նռանյանը:
Այս համատեքստում, Նռանյանը հավելել է, որ եթե համապատասխան կառուցվածքային փոփոխություններ չկատարվեն, հաջորդ արտաքին շոկից հետո, հարվածը երկրի տնտեսությանը շատ ավելի ուժեղ կլինի: «Երկիրը չի կարողանա դիմակայել, Հայաստանին ոչ ոք վարկ չի տա, եւ մենք կվերածվենք փաստորեն սնանկ երկրի, իսկ եթե տան վարկ, ապա դրանք կարժեզրկվեն եւ չեն օգնի կանգուն մնալ մեր տնտեսությանը»,-ասել է նա: Ուստի, ըստ մասնագետի, անհրաժեշտ է այսօր համապատասխան կառուցվածքային փոփոխություններ կատարել երկրի տնտեսական քաղաքականության ոլորտում, հետագայում հնարավոր ճգնաժամերին դիմակայելու համար:

Правительство собирается выиграть время до того, как кризис будет преодолен в развитых странах, сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net советник по экономическим вопросам АРФ “Дашнакцутюн”, депутат парламента Армении Ара Нранян, комментируя антикризисную политику, проводимую армянским правительством.
По его словам, в начале года премьер-министр Армении выступал с заявлениями о том, что необходимо проводить антикризисные мероприятия, но, после того, как правительство Армении получило кредиты от международных структур, оно перестало думать о структурных изменениях в экономике страны. «После того, как правительство получило внешние кредиты, оно смогло покрыть дефицит госбюджета, а также покрыть дефицит иностранной валюты, который был вызван сокращением трансфертов из-за рубежа в условиях кризиса», – отметил Нранян.
В этом контексте советник по экономическим вопросам АРФ “Дашнакцутюн” добавил, что, если не будет структурных изменений, то после следующего внешнего шока удар по экономике страны будет более сильным. «Страна не сможет им противостоять, Армении никто не даст соответствующих кредитов, и мы превратимся, фактически, в страну-банкрота, а если и дадут эти кредиты, то они будут обесценены и не помогут нашей экономике выжить», – сказал он. Поэтому, по мнению специалиста, необходимо сегодня делать в экономической политике соответствующие структурные изменения, которые позволят повысить уровень экономической безопасности страны.