16 Հոկտեմբեր 2009 - 10:31 AMT
Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի համակարգի երրորդ փուլի գնահատման արդյունքում Հայաստանը զբաղեցրել է 10-րդ տեղը, լրագրողներին է հաղորդել ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնի ղեկավար Դանիել Ազատյանը: «Գնահատման արդյունքում Եվրոպայի Խորհրդի 29 երկրների թվում Հայաստանը գրավել է 10-րդ տեղը»,-ասել է նա:
Ընդ որում, ըստ նրա, այդ ցուցակը գլխավորում է Սլովենիան, նրան հաջորդում են Կիպրոսը, Հունգարիան, մերձբալթյան երկրները: Ինչ վերաբերում է ԱՊՀ երկրներին, ապա նրանք զիջում են Հայաստանին այդ ցուցանիշով: Մասնավորապես, Ռուսաստանը 13-րդն է, Ուկրաինան` 20-ը, նրան հաջորդում է Վրաստանը, Ադրբեջանը 25-րդ տեղում է: Իսկ այնպիսի երկրներն, ինչպիսիք են Սերբիան, Մակեդոնիան, Չերնոգորիան, չեն գնահատվել:
Միեւնույն ժամանակ Ազատյանը հավելեց, որ Եվրոպայի Խորհրդի ՄԱՆԻՎԱԼ հանձնախմբի հաշվետվության համաձայն Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել, մեր երկրի ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի համակարգը բարձր գնահատականներ է ստացել: Արձանագրվել է Հայաստանի Հանրապետության էական առաջընթացը ՓԼ/ԱՖ դեմ պայքարի իրավական, ֆինանսական եւ իրավապահ ոլորտներում, ինչպես նաեւ` արդյունավետության բարձրացումը կանխարգելիչ միջոցառումներում: Ըստ միջազգային չափանիշներին համապատասխանության, 6 հանձնարարականներին Հայաստանը համապատասխանում է լիովին, 20-ին` հիմնականում, 17-ին` մասնակի, իսկ 5 հանձնարարականներով չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին եւ եւս մեկ հանձնարարական կիրառելի չէ Հայաստանի ֆիանսական համակարգի համար:

16 Октябрь 2009 - 10:31 AMT
По результатам оценки третьего этапа системы борьбы против отмывания денег и финансирования терроризма Армения заняла 10 место, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване руководитель центра финансового мониторинга Центрального банка Армении Даниел Азатян. «По результатам оценки среди 29 стран Совета Европы Армения занимает 10 место», – сказал он.
При этом, по его словам, лидером является Словения, за ней следует Кипр, Венгрия, прибалтийские страны. Что же касается стран СНГ, то они по этому показателю ниже Армении, в частности Россия занимает 13 место, Украина – 20, за ней следует Грузия, Азербайджан на 25 месте, а такие страны как Сербия, Македония, Черногория не были оценены.
В то же время Азатян добавил, что на основе утвержденного со стороны комитета МАНИВАЛ Совета Европы отчета, Армения зафиксировала определенные положительные результаты в направлении соответствия международным стандартам по борьбе с отмыванием денег и финансирования борьбы с терроризмом: по 6 поручениям Армения соответствует полностью, по 20 поручениям – в основном соответствует, по 17 поручения – частично, по 5 поручениям Армения не соответствует международным стандартам, и еще одно поручение не применимо к финансовой системе Армении.