16 Հոկտեմբեր 2009 - 13:29 AMT
2009թ. հոկտեմբերի 14-ինԵվրահանձնաժողովը Եվրոպականխորհրդին առաջարկեցՀայաստանին մակրո-ֆինանսական օգնություն տրամադրել, որից մինչեւ 65 միլիոն եվրոն վարկի եւ մինչեւ 35 միլիոնը դրամաշնորհի տեսքով, հաղորդում է Եվրահանձնաժողովի երեւանյան ներկայացուցչությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, օգնությունը միտված կլինի Հայաստանի կառավարության եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջեւ համաձայնեցված համապատասխանեցման ծրագրին, որի նպատակն է համաշխարհային ճգնաժամի հաղթահարումը երկրում:
2009թ.հոկտեմբերի 14-ինԵվրահանձնաժողովնընդունեց որոշմաննախագիծ,որովԵվրոպական խորհրդինառաջարկվումէրՀայաստանին մակրո-ֆինանսականօգնություն(ՄՖՕ) տրամադրել 65 միլիոն եվրո կազմող վարկի եւ 35 միլիոն եվրո դրամաշնորհի տեսքով: Օգնությունը կտրամադրվի երկու փուլով` մոտավորապես 2010թ. առաջին եւ չորրորդ եռամսյակներում: Օգնությունը աջակցում է, ինչպես նաեւ պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) միջեւ համաձայնեցված համապատասխանեցման ծրագրով: Այն լրացնում է հիմնադրամի Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական օգնությանը: Օգնության տրամադրման վերաբերյալ խորհրդատվություն է ստացվել նաեւ Եվրախորհրդարանից:
Առաջարկվող ֆինանսավորումը կավելացնիԵՄ կողմից տրամադրվող ֆինանսական միջոցները Եվրոպական հարեւանության եւ գործընկերության գործիքի շրջանակներում բյուջետային աջակցման ծրագրերի տեսքով:

The European Commission proposed on the 14 of October 2009 to the Council to provide macro-financial assistance to Armenia, in the form of a loan of up to 65 million and of a grant of up to 35 million. The assistance will support the adjustment program agreed by the Armenian government with the International Monetary Fund to help the country through the global crisis.
The Commission adopted on the 14 of October 2009 a draft decision recommending to the Council to provide macro-financial assistance (MFA) in the form of a loan of 65 million and of a grant of 35 million to Armenia. The assistance would be provided in two instalments, tentatively in the first and fourth quarter of 2010. The assistance supports, and is conditional on the respect of the adjustment program agreed between Armenia and the IMF. It complements the latter’s financial assistance to the country. The European Parliament is consulted.
The proposed financing will complement the financial resources provided by the EU, in the form of budget support programs financed under the European Neighborhood and Partnership Instrument.