19 Հոկտեմբեր 2009 - 08:14 AMT
Համաշխարհային բանկի կառավարող տնօրեն Նգոզի Օկոնջո-Իվեալայի եւ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի տնտեսության վրա ճգնաժամի ունեցած հետեւանքները եւ առաջացած խնդիրները: «Բնականաբար, որ համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները ազդեցություն է թողնում տնտեսության վրա», հայտարարել է Նգոզի Օկոնջո-Իվեալան, հանդիպումից հետո կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, ճգնածամի հետեւանքները, մասնավորապես արտահայտվում է դրամական փոխանցումների, որոնք երկրի բնակչությունը ստանում է արտասահմանից, գների աճի, սոցիալական լարվածության, գործազրկության աճի տեսքով, ինչը իր հերթին բերում է պետբյուջեի եկամուտների եւ հարկային մուտքերի կրճատմանը:
Ընդ որում, Նգոզի Օկոնջո-Իվեալայի կարծիքով, Հայաստանի կառավարությունը համարժեք արձագանքեց համաշխարհային ճգնաժամին` բյուջետային ծախսերի ճիշտ ռազմավարության ընտրությամբ, այդ թվում նաեւ անհրաժեշտ սոցիալ ծախսերի ապահովմամբ եւ նույնիսկ դրանց ավելացմամբ:
Բացի այդ, նա ավելացրել է, որ կառավարության եւս մեկ համարժեք արձագանք էր միջին եւ փոքր բիզնեսին աջակցությունը: «Հայաստանի կառավարությունը սկսեց աջակցել միջին եւ փոքր բիզնեսին տրամադրելով վարկեր, որպեսզի նրանք կարողանան արտադրել ապրանքներ եւ ծառայություններ», – ասել է նա:
Ինչպես նշել է Նգոզի Օկոնջո-Իվեալան, ՀԲ-ը աջակցել է Հայաստանի կառավարությանը ենթակառուցվածքների պահպանման հարցում, մասնավորապես գյուղատնտեսության մեջ:
Նրա խոսքերով, ճգնաժամը բացահայտել է երկրի տնտեսության թույլ կողմերը: «Անկասկած, ճգնաժամը ընդգծեց Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտությունը»,- նշել նա:

19 Октябрь 2009 - 08:14 AMT
Последствия влияния мирового кризиса на экономику Армении и стоящие перед ней вызовы были обсуждены в ходе встречи управляющего директора Всемирного банка Нгози Оконджо-Ивеала с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном и группой по экономическим вопросам. «Естественно, что мировой кризис, который не исходит из Армении, оставляет свои последствия на экономике страны», – заявила Нгози Оконджо-Ивеала в ходе состоявшейся после встречи пресс-конференции. По ее словам, влияние кризиса, в частности, проявляется в снижении трансфертов, которые население получает из-за рубежа, в повышении цен на товары, социальной напряженности в стране, повышении уровня безработицы, что в свою очередь приводит к сокращению доходов госбюджета и снижению налоговых поступлений.
При этом, по мнению Нгози Оконджо-Ивеала, правительство Армении достойно отреагировало на эти события в контексте проведения правильных бюджетных расходов, в том числе сохранения необходимого уровня социальных расходов, и даже их увеличении.
Помимо этого, управляющий директор ВБ добавила, что еще одной адекватной реакцией правительства в сложившихся условиях было содействие малому и среднему бизнесу. «Правительство Армении начало содействовать МСБ в плане доступности получения кредитов, чтобы они смогли продолжать производить товары и услуги», – сказала она.
Как отметила Нгози Оконджо-Ивеала, ВБ содействовал армянскому правительству в вопросе сохранения инфраструктур, в частности, сельского хозяйства.
В то же время, по ее словам, кризис выявил уязвимые стороны в экономике страны. «Кризис, безусловно, подчеркнул необходимость диверсификации экономики Армении», – отметила она. В этом контексте Нгози Оконджо-Ивеала добавила, что если Армения хочет обеспечить определенный рост после выхода из кризиса, она должна преодолеть стоящие перед ней вызовы, среди которых – противостояние конкуренции, возможное открытие армяно-турецкой границы и борьба с коррупцией.