19 Հոկտեմբեր 2009 - 09:59 AMT
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամներ` Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիան (IFC) եւ ) Արդշինինվեստբանկը ստորագրել է խորհրդատվական, ծառայությունների մատուցման պայմանագիր համաձայն, որի այն կաջակցի բանկի ռիսկերի կառավարման համակարգի բարելավմանը – փոքր ձեռնարկությունների վարկավորման ծավալների ընդլայնմանը, հաղորդում է IFC-ի մամլո ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, պայմանագիրը հանդիսանում է տարածաշրջանում ճգնաժամին արձագանքելու IFC-ի ավելի լայն նախաձեռնության մաս, որն ուղղված է բանկային ոլորտի կայունացմանը:
«Որպես առաջատար հայկական բանկ` իր հիմնադրման օրվանից, Արդշինինվեստբանկը մեծ կար-որություն է տալիս ռիսկերի գնահատման ու կառավարման գործընթացներին», – նշել է Արդշինինվեստբանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Կարեն Բալասանյանը: «Մենք բարձր ենք գնահատում համագործակցությունը IFC-ի հետ – համոզված ենք, որ IFC-ի փորձագետների խորհրդատվության կիրառման արդյունքները մեր հաճախորդներին տեսանելի կլինեն մոտ ապագայում»:
IFC-իկովկասյան տարածաշրջանի ղեկավար Թոմաս Լյուբեկն ասաց. «Մենք ուրախ ենք, որ օգնում ենք Հայաստանի խոշորագույն բանկերից մեկին հաղթահարել համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցությունը – ավելացնել իր գործառնությունների կայունությունը: Դա կնպաստի երկրում տնտեսական աճի լրացուցիչ հնարավորությունների ստեղծմանը»:

International Financial Corporation (IFC), a member of the World Bank Group, signed an advisory services agreement with Armenia’s Ardshininvestbank to help improve the bank’s risk management practices and increase lending to smaller businesses.
The agreement is part of IFC’s broader regional crisis-response initiative focused on strengthening the banking sector to make it more sustainable.
Ardshininvestbank is among the top three banks in Armenia and has an extensive branch network. In light of the recent financial crisis, IFC is helping the bank enhance its capacity to deal with nonperforming loans, mitigate risks, and strengthen its lending to local entrepreneurs and small and medium enterprises to stimulate economic development and job creation.
“As a leading Armenian bank, Ardshininvestbank has attached great importance to risk assessment and management practices since its establishment,” said Karen Balasanyan, Deputy Chairman of Ardshininvestbank’s Management Board. “We value very much the cooperation with IFC and are confident that our clients will notice the impact of advisory services rendered by IFC experts in the near future.”
Thomas Lubeck, IFC Regional Head of the Caucasus, said, “We are happy to help one of Armenia’s largest banks address the effects of the global financial crisis and increase the sustainability of its operations. This should create additional opportunities for economic growth in the country.”