Թուրքիան, Ռուսաստանը եւ Իտալիան Միլանում համաձայնագիր են կնքել Սամսուն-Ջեյհան նավթամուղի կառուցման վերաբերյալ: Այս նախագծի իրագործումը թույլ կտա զգալիորեն կրճատել թուրքական նեղուցների ծանրաբեռնվածությունը եւ ապահովել այլընտրանքային ուղիներ Ռուսաստանի ու Ղազախստանի նավթի համար:
Արարողության ժամանակ իտալական ENI եւ թուրքական Calik Holding եւ ռուսական «Տրանսնավթ» եւ «Ռոսնավթ» ընկերությունները փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել, որտեղ նշված են ռուսական ընկերությունների մասնակցության պայմանները:
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը հայտարարել է, որ ամեն տարի թուրքական նեղուցներով տեղափոխվում է շուրջ 160 մլն տոննա նավթ` ընդգծելով, որ Սամսուն-Ջեյհան նավթամուղի կառուցումը թույլ կտա կրճատել այդ ծավալները 50 մլն տոննայով:
Սամսուն-Ջեյհան նավթամուղի իրագործումը, որի երկարությունը 500 կմ է, կողմերից շուրջ 1,5 մլրդ դոլար է պահանջում: Սկզբնական փուլում նախագիծը կապահովի օրեկան միլիոն բարել նավթի առաքում Սամսունից մինչեւ Ջեյհան:

20 Октябрь 2009 - 07:31 AMT
Турция, Россия и Италия подписали в Милане соглашение о строительстве нефтепровода Самсун – Джейхан. Реализация данного проекта позволит существенно сократить нагрузку на турецкие проливы и обеспечить альтернативные пути для нефти России и Казахстана.
В ходе церемонии подписания соглашения итальянская компания ENI и турецкий Calik Holding и российские компании “Транснефть” и “Роснефть” подписали меморандум о взаимопонимании, в котором оговорены условия участия в проекте российских компаний.
Министр энергетики Турции Танер Йылдыз заявил, что ежегодно через турецкие проливы транспортируется около 160 миллион тон нефти, подчеркнув, что строительство нефтепровода Самсун-Джейхан сократить эти объемы на 50 миллион тон.
Реализация нефтепровода Самсун-Джейхан, длина которого около 500 км, обойдется сторонам около полтора миллиарда $. В начальном этапе проект обеспечит транзит миллион барреля нефти ежедневно с черноморского Самсуна до средиземноморского Джейхана.