Թուրքիան, Ռուսաստանը եւ Իտալիան Միլանում համաձայնագիր են կնքել Սամսուն-Ջեյհան նավթամուղի կառուցման վերաբերյալ: Այս նախագծի իրագործումը թույլ կտա զգալիորեն կրճատել թուրքական նեղուցների ծանրաբեռնվածությունը եւ ապահովել այլընտրանքային ուղիներ Ռուսաստանի ու Ղազախստանի նավթի համար:
Արարողության ժամանակ իտալական ENI եւ թուրքական Calik Holding եւ ռուսական «Տրանսնավթ» եւ «Ռոսնավթ» ընկերությունները փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել, որտեղ նշված են ռուսական ընկերությունների մասնակցության պայմանները:
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը հայտարարել է, որ ամեն տարի թուրքական նեղուցներով տեղափոխվում է շուրջ 160 մլն տոննա նավթ` ընդգծելով, որ Սամսուն-Ջեյհան նավթամուղի կառուցումը թույլ կտա կրճատել այդ ծավալները 50 մլն տոննայով:
Սամսուն-Ջեյհան նավթամուղի իրագործումը, որի երկարությունը 500 կմ է, կողմերից շուրջ 1,5 մլրդ դոլար է պահանջում: Սկզբնական փուլում նախագիծը կապահովի օրեկան միլիոն բարել նավթի առաքում Սամսունից մինչեւ Ջեյհան:

Turkey, Russia and Italy issued a joint declaration in Milan Monday, announcing their official support to the Samsun – Ceyhan pipeline project, which aims to reduce increasing traffic on the Bosphorus and the Dardanelles Straits in Istanbul and to provide an alternative route for Russia and Kazakhstan?s oil.
During the meeting, Italian energy company Eni and Turkish company Calik Energy -which hold 50 percent shares of the Trans Anatolian Pipeline Company (Tapco), the contractor of the project- signed a MoU with Russian companies Transneft and Rosneft.
Turkish Energy Minister Taner Yildiz told reporters at the joint press conference held after the meeting that around 160 million tons of oil was transported though the Turkish straits annually noting that the Samsun Ceyhan pipeline project would reduce this by 50 million tons.
Italian Economic Development Minister Claudio Scajola said they were ready to support all energy projects that also looked out for the ecological balance.
The 550-km long (340 miles) pipeline is expected to cost $1.5 billion and will ship an initial 1 million barrels per day between Black Sea oil terminal in Samsun and Mediterranean oil terminal in Ceyhan, Turkey, with plans to raise the capacity to 1.5 million bpd.