Հայաստանի համար ռուսական գազի 180 դոլար 1000 խմ դիմաց գինն աննախադեպ է, գտնում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն, վարչության ղեկավար Կարեն Կարապետյանը: Նա նման կարծիք է հայտնել լրագրողների հետ հանդիպմանը հոկտեմբերի 20-ին, Երեւանում: Նրա խոսքերով, «Գազպրոմի» հետ բանակցություններ են ընթանում, եւ ըստ սկզբնական պայմանավորվածության, գազի գինը կկազմի 180 դոլար 1000 խմ գազի դիմաց: «Բանակցությունները շարունակվում են, եւ, հետեւելով գազի եւ նավթի գնագոյացմանն աշխարհում, կա նաեւ այն վերանայելու հնարավորություն, սակայն մենք մշակում ենք մեր ռազմավարությունը, ելնելով այդ գնից»,-հավելել է նա:
Այս առնչությամբ Կարապետյանն առանձնապես ընդգծել է, որ 180 դոլար 1000 խմ գազի դիմաց գինը լավագույնը կլինի տարածաշրջանում, սակայն, «մենք, հայերս, միշտ պահանջում ենք, որ մեր հանդեպ առանձնահատուկ վերաբերմունք դրսեւորեն, դա անհեռանկարային ու հոգնեցուցիչ վարքագիծ է, քանի որ հարկավոր է անցնել տնտեսական կատեգորիաների»: Նա նաեւ հավելել է, որ ընկերության 12-ամյա գոյության ընթացքում Հայաստանը գազի «էքսկլյուզիվ» գին ուներ եւ այդ ընթացքում նա պետք է նախապատրաստվեր գազի շուկայական գինը վճարելուն:
Հայաստանն ու ՌԴ-ն նախագահների մակարդակով բանակցում են 2010թ. գազի սակագների իջեցման շուրջ: Այս հարցը քննարկվել է երկու նախագահների հերթական հանդիպմանը Մոսկվայում: Հայաստանը պայմանագիր ունի «Գազպրոմէքսպորտի» հետ գազի երկարատեւ գնման մասին, որտեղ վերապահվում են 2009-2015թթ. առաքման պայմանները: Ըստ պայմանագրի, Հայաստան առաքվող գազի գներն աստիճանաբար աճում էին: Ըստ պայմանագրի, 2009թ. գազն առաքվում էր 110 դոլարով 1000 խմ համար, 2009թ. հոկտեմբերի 1-ից` 2010թ. մարտի 31-ը-154 դոլարով, իսկ 2010թ. ապրիլից ենթադրվում էր, որ գազը կմատակարարվի 200 դոլարով:

Цена российского газа для Армении 180 долларов за 1000 кубометров – беспрецедентна, считает Председатель Правления – Генеральный Директор ЗАО «АрмРосгазпром» Карен Карапетян. Такое мнение руководитель компании высказал журналистам 20-го октября в Ереване. По его словам, с «Газпромом» ведутся переговоры, и согласно первоначальной договоренности, цена на газ составит 180 долларов за 1000. «Переговоры продолжаются, и, следуя мировым изменениям цен на газ и нефть, есть также возможность ее пересмотра, но мы готовим нашу стратегию, исходя из этой цены», – добавил он.
В связи с этим Карапетян особо подчеркнул, что цена газа 180 долларов за 1000 кубометров реально будет наилучшей ценой в регионе, но «мы, армяне, всегда требуем, что к нам относились по-особенному, это неперспективное и надоедающее поведение, поскольку постепенно необходимо переходить на экономические категории». Он также добавил, что на протяжении 12-летнего существования компании Армения имела «эксклюзивную» цену на газ, и на протяжении этого периода Армения должна была подготовиться к тому, чтобы иметь рыночную цену на газ.
Армения и Россия на президентском уровне ведут переговоры вокруг снижения тарифа на газ на 2010 год. Данный вопрос был обсужден на очередной встрече глав двух стран в Москве. У Армении есть с компанией «Газпромэкспорт» договор о долгосрочной покупке газа, в котором оговорены условия поставок на 2009-2015 гг. Согласно договору, цены на поставляемый Армении газ постепенно повышались. Согласно договору, в 2009 году газ поставлялся по 110 долларов за тысячу кубометров, с 1 апреля 2009 г. по 31 марта 2010 г. – по 154 доллара, а с 1 апреля 2010 года предполагалось 200 долларов.