Հայաստանի համար ռուսական գազի 180 դոլար 1000 խմ դիմաց գինն աննախադեպ է, գտնում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն, վարչության ղեկավար Կարեն Կարապետյանը: Նա նման կարծիք է հայտնել լրագրողների հետ հանդիպմանը հոկտեմբերի 20-ին, Երեւանում: Նրա խոսքերով, «Գազպրոմի» հետ բանակցություններ են ընթանում, եւ ըստ սկզբնական պայմանավորվածության, գազի գինը կկազմի 180 դոլար 1000 խմ գազի դիմաց: «Բանակցությունները շարունակվում են, եւ, հետեւելով գազի եւ նավթի գնագոյացմանն աշխարհում, կա նաեւ այն վերանայելու հնարավորություն, սակայն մենք մշակում ենք մեր ռազմավարությունը, ելնելով այդ գնից»,-հավելել է նա:
Այս առնչությամբ Կարապետյանն առանձնապես ընդգծել է, որ 180 դոլար 1000 խմ գազի դիմաց գինը լավագույնը կլինի տարածաշրջանում, սակայն, «մենք, հայերս, միշտ պահանջում ենք, որ մեր հանդեպ առանձնահատուկ վերաբերմունք դրսեւորեն, դա անհեռանկարային ու հոգնեցուցիչ վարքագիծ է, քանի որ հարկավոր է անցնել տնտեսական կատեգորիաների»: Նա նաեւ հավելել է, որ ընկերության 12-ամյա գոյության ընթացքում Հայաստանը գազի «էքսկլյուզիվ» գին ուներ եւ այդ ընթացքում նա պետք է նախապատրաստվեր գազի շուկայական գինը վճարելուն:
Հայաստանն ու ՌԴ-ն նախագահների մակարդակով բանակցում են 2010թ. գազի սակագների իջեցման շուրջ: Այս հարցը քննարկվել է երկու նախագահների հերթական հանդիպմանը Մոսկվայում: Հայաստանը պայմանագիր ունի «Գազպրոմէքսպորտի» հետ գազի երկարատեւ գնման մասին, որտեղ վերապահվում են 2009-2015թթ. առաքման պայմանները: Ըստ պայմանագրի, Հայաստան առաքվող գազի գներն աստիճանաբար աճում էին: Ըստ պայմանագրի, 2009թ. գազն առաքվում էր 110 դոլարով 1000 խմ համար, 2009թ. հոկտեմբերի 1-ից` 2010թ. մարտի 31-ը-154 դոլարով, իսկ 2010թ. ապրիլից ենթադրվում էր, որ գազը կմատակարարվի 200 դոլարով:

Russian gas supply at $ 180 per 1000 cubic meters is an unprecedented price, ArmRosGazProm CJSC’s General Director Karen Karapetyan told today journalists in Yerevan. At that he noted that company is currently conducting negotiations, and has reached preliminary agreement for purchasing gas at $180 per 1000 cubic meters. “Negotiations are under way, and prices may be reviewed depending on changes in world market, but we elaborate our strategy based on the price established,” he added.
Karapetyan finds such price the best in the region, however, believes that “we, Armenians always demand a special attitude. That’s an unpromising and annoying conduct, since there is necessity to make gradual transition to economic categories.” Since company’s inception (12 years), he said, Armenia had exclusive tarriffs on gas, and over that period, it should have been prepared for market prices.
Armenian and Russian Presidents conduct talks over lowering gas tariffs in 2010. The issue was discussed during their regular meeting in Moscow. Armenia and “Gazprom Export” company have reached an agreement over long-term gas purchase from Moscow in 2009-15. Under the agreement signed, gas prices increased gradually. Thus, in 2009 Armenia received gas at $ 110 per 1000 cubic meters. In April 1, 2009 – March 31 2010, that price increased to $ 154, and beginning April 1, 2010, it will go up to $ 200.