Հայաստանում կշարունակվեն գազաֆիկացման ոլորտի բարեփոխումները, քանի որ բիզնեսում չկա այնպիսի իրավիճակ, երբ ընտրված լավագույն մոդելը չենթարկվի փոփոխությունների, կարծում է «ՀայՌուսգազարդի» գլխավոր տնօրեն, վարչության նախագահ ԿԱրեն Կարապետյանը: «Մեր առօրյան կյանքը շատ արագ է փոխվում, եւ գրագետ մենեջմենթի խնդիրն է` արագ արձագանքել այդ փոփոխություններին», – ասել է նա լրագրողներին մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Հոկտեմբերի 20-ին Եր-անում մեկնարկեց Գազի տնտեսությունների գործարար եւ գիտատեխնիկական համագործակցության միջհանրապետական ասոցիացիայի խորհրդի հերթական նիստը:
Կազմակերպությունը ստեղծվել է 20 տարի առաջ: Խորհրդի նիստերը գումարվում են յուրաքանչյուր տարի՝ տարեկան երկու անգամ: Ասոցիացիայի կազմում ընդգրկված են Եվրոպայի, ԱՊՀ – Բալթյան երկրների գազի ծառայություններն ու գազատրանսպորտային ընկերությունները:
Հաշվի առնելով Հայաստանի գազի տնտեսություն վերջին տարիներին արձանագրած դրական ցուցանիշները, իրականացված բարեփոխումներն ու նորամուծությունները, Ասոցիացիայի անդամները նախաձեռնեցին խորհրդի հերթական նիստն անցկացնել Եր-անում` «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ գործունեությանը անմիջականորեն ծանոթանալու – փորձի փոխանակման մեխանիզմներ մշակելու նպատակով:
Խորհրդի եր-անյան նիստին մասնակցում են ,Գազպրոմե (ՌԴ), ,Մոսգազե (ՌԴ), ,էէստի գաասե (Էստոնիա), «VEMEX»ե s.r.o. (Չեխիա), «CKD HOLDING»ե (Չեխիա), «E.ON Ruhrgasե» (Գերմանիա), «Տերնոպոլգազե» (Ուկրաինա), «Նեֆտեգազմերեժիե» (Ուկրաինա), «Լիետուվոս դույոսե» (Լիտվա), «Բելտոպգազե» (Բելառուս), «Մինսկօբլգազե» (Բելառուս), «Գոմելօբլգազե» (Բելառուս), «GASUM»ե s.r.o. (Ֆինլանդիա), «Մոլդովագազ»ե (Մոլդովա), «Բելցիգազե» (Մոլդովա) եւ «Քիշին-գազե» (Մոլդովա) ընկերությունների ներկայացուցիչները: Հանդիպման օրակարգում են Ասոցիացիայի անդամների գործունեությանը, զարգացման հեռանկարներին, գազատրանսպորտային համակարգերի շահագործամանը, անվտանգության խնդիրներին եւ ոլորտին վերաբերող մի շարք այլ հարցեր: Միջոցառման շրջանակում նախատեսված է մասնակիցների – հյուրերի շրջայցը Հայաստանի գազի տնտեսության օբյեկտներ: Գազի տնտեսությունների գործարար – գիտատեխնիկական համագործակցության միջհանրապետական ասոցիացիայի խորհրդի նիստն ավարտվելու է հոկտեմբերի 22-ին:

20 Октябрь 2009 - 09:51 AMT
Реформы в сфере газификации будут продолжаться, поскольку нет такой ситуации в бизнесе, когда выбранная наилучшая модель не подвергается изменениям, считает председатель правления – генеральный директор ЗАО «АрмРосгазпром» Карен Карапетян. «Наша повседневная жизнь очень быстро меняется, и задача хорошего менеджмента – быстро реагировать на эти изменения», – сказал он журналистам 20 октября в Ереване.
В этом контексте Карапетян добавил, что крупнейшие организации этой сферы сами изъявили желание провести очередное заседание в Армении и посетить ЗАО «АрмРосгазпром». «Принимая во внимание динамику положительных показателей, зафиксированных за последние годы в газовом хозяйстве Армении, реформы и нововведения, члены Ассоциации решили очередное заседание совета провести в Ереване и непосредственно ознакомиться с деятельностью ЗАО “АрмРосгазпром”, чтобы выработать механизмы обмена опытом», – подчеркнул он.
20 октября в Ереване стартовало очередное заседание Совета Межреспубликанской ассоциации делового и научно-технического сотрудничества газовых хозяйств. В состав ассоциации входят газовые хозяйства и газотранспортные компании Европы, стран СНГ и Балтийских стран.
Генеральный директор ЗАО «АрмРосгазпром» также отметил, что по всем показателям «АрмРосгазпром» занимает передовые позиции среди этих стран, в частности, по показателю потерь. «Мы единственная страна, которая не имеет своего собственного газа и не имеет транзита, а если у страны есть свой собственный газ и она имеет транзит, то обеспечение соответствующих показателей становится очень легкорешаемым вопросос», – отметил он. В этой связи Карапетян привел пример Венгрии и Польши, которые потребляют порядка 2-3 млрд. кубометров газа, а транзит у них составляет – 22 млрд. кубометров.