Հայաստանում կշարունակվեն գազաֆիկացման ոլորտի բարեփոխումները, քանի որ բիզնեսում չկա այնպիսի իրավիճակ, երբ ընտրված լավագույն մոդելը չենթարկվի փոփոխությունների, կարծում է «ՀայՌուսգազարդի» գլխավոր տնօրեն, վարչության նախագահ ԿԱրեն Կարապետյանը: «Մեր առօրյան կյանքը շատ արագ է փոխվում, եւ գրագետ մենեջմենթի խնդիրն է` արագ արձագանքել այդ փոփոխություններին», – ասել է նա լրագրողներին մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Հոկտեմբերի 20-ին Եր-անում մեկնարկեց Գազի տնտեսությունների գործարար եւ գիտատեխնիկական համագործակցության միջհանրապետական ասոցիացիայի խորհրդի հերթական նիստը:
Կազմակերպությունը ստեղծվել է 20 տարի առաջ: Խորհրդի նիստերը գումարվում են յուրաքանչյուր տարի՝ տարեկան երկու անգամ: Ասոցիացիայի կազմում ընդգրկված են Եվրոպայի, ԱՊՀ – Բալթյան երկրների գազի ծառայություններն ու գազատրանսպորտային ընկերությունները:
Հաշվի առնելով Հայաստանի գազի տնտեսություն վերջին տարիներին արձանագրած դրական ցուցանիշները, իրականացված բարեփոխումներն ու նորամուծությունները, Ասոցիացիայի անդամները նախաձեռնեցին խորհրդի հերթական նիստն անցկացնել Եր-անում` «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ գործունեությանը անմիջականորեն ծանոթանալու – փորձի փոխանակման մեխանիզմներ մշակելու նպատակով:
Խորհրդի եր-անյան նիստին մասնակցում են ,Գազպրոմե (ՌԴ), ,Մոսգազե (ՌԴ), ,էէստի գաասե (Էստոնիա), «VEMEX»ե s.r.o. (Չեխիա), «CKD HOLDING»ե (Չեխիա), «E.ON Ruhrgasե» (Գերմանիա), «Տերնոպոլգազե» (Ուկրաինա), «Նեֆտեգազմերեժիե» (Ուկրաինա), «Լիետուվոս դույոսե» (Լիտվա), «Բելտոպգազե» (Բելառուս), «Մինսկօբլգազե» (Բելառուս), «Գոմելօբլգազե» (Բելառուս), «GASUM»ե s.r.o. (Ֆինլանդիա), «Մոլդովագազ»ե (Մոլդովա), «Բելցիգազե» (Մոլդովա) եւ «Քիշին-գազե» (Մոլդովա) ընկերությունների ներկայացուցիչները: Հանդիպման օրակարգում են Ասոցիացիայի անդամների գործունեությանը, զարգացման հեռանկարներին, գազատրանսպորտային համակարգերի շահագործամանը, անվտանգության խնդիրներին եւ ոլորտին վերաբերող մի շարք այլ հարցեր: Միջոցառման շրջանակում նախատեսված է մասնակիցների – հյուրերի շրջայցը Հայաստանի գազի տնտեսության օբյեկտներ: Գազի տնտեսությունների գործարար – գիտատեխնիկական համագործակցության միջհանրապետական ասոցիացիայի խորհրդի նիստն ավարտվելու է հոկտեմբերի 22-ին:

Reforms in gas supply sphere will continue because the best model selected in any business is never subject to change, ArmRosGazProm CJSC’s General Director Karen Karapetyan finds. “Our everyday life changes rapidly, so the task of any good business is to speedily react to such changes,” he told journalists in Yerevan
At that he noted that biggest companies in the sphere had expressed willingness to conduct ArmRosGazProm CJSC’s regular session in Yerevan. “Considering recent years’ positive dynamics, reforms and innovations, association members decided to hold their regular session in Yerevan and directly get familiarized with company’s activity to elaborate an experience exchange mechanism,” he stressed.
On October 20, the Council of Business and Scientific-Technical Cooperation of Gas Enterprises started its regular session in Yerevan. Association comprises all gas enterprises and gas-transport companies of Europe, CIS and Baltic states.
ArmRosGazProm General Director also said that company tops the list of abovr-mentioned countries in terms of all indexes, including losses. “We are the only country that neither produces gas nor has transit routes, whereas the case with a country with natural gas and transit capacities is much easier,” Karapetyan noted. In that connection, he brought the example of Hungary and Poland which consume 2-3 billion cubic metres of gas, with transit volumes comprising 22 billion cubic meters.