«Հրազդան-5» ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը շահագործման կհանձնվի 2010թ. հուլիսին, լրագրողներին է ասել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն, վարչության նախագահ Կարեն Կարապետյանը: «Սա եզակի կառույց է, որի շուրջ խորհրդային տարիներից մնացած 300 ՄգՎտ հզորությամբ կիսակառույց բլոկի հարեւանությամբ, կառուցվոմ է 480 ՄգՎտ հզորությամբ նոր ժամանակակից բլոկը»,-ասել է նա: Այս առնչությամբ Կարապետյանը հավելել է, որ կապահովվի այդ երկու բլոկերի համատեղ աշխատանքը, իրականում սա նորամուծություն է, քանի որ նման նախագիծ դեռ ոչ ոք չի իրականացրել:
Ըստ Կարապետյանի, աշխարհում գոյություն ունեն 300-մեգավատանոց նման բլոկեր, հավանաբար այդ երկրները եւս կցանկանան կիրառել այդ նվաճումը: «Այստեղ մենք որոշակի փորձ ունենք, որը կարող ենք փոխանցել շահավետությամբ ու արժանապատվությամբ»,-ասել է Կարապետյանը:
«Հրազդան-5» ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը շահագործման կհանձնվի 2010թ. Ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում: Ծրագրի շրջանակում «Հրազդան-5»-ի տնօրինությունը շուրջ 109 պայմանագրեր ունի կնքած տեղական /49/ եւ արտասահմանյան /60/ կազմակերպությունների հետ` նախագծային, մատակարարման, շինմոնտաժային, կարգաբերման-թողարկման եւ այլ աշխատանքներ կատարելու համար: Կատարվում են շինմոնտաժային աշխատանքները բոլոր 37 օբյեկտներում, ուր ներգրավված են 800 մասնագետ: Սակայն աշխատանքների ծավալի կտրուկ աճի պայմաններում այդ քանակը բավարար չէ, եւ մեկ ամսվա ընթացքում կազմը կհամալրվի եւս 70 հոգով: Արդեն ավարտվել է կայանի կաթսաագրեգատի վերակառուցման համար անհրաժեշտ նախագծային-կոնսրուկտորական փաստաթղթերի ձեւակերպումը եւ համաձայնեցրել է դրա առաքման տեխնիկական պայմանները: Ներկայումս կատարվել են բոլոր պայմանագրային պարտավորությունները եւ «Հրազդան-5»-ի շինհրապարակ է առաքվել կաթսային սարքավորումներով բեռնված 96 վագոն եւ կատարվում են կաթսայի մոնտաժման աշխատանքները:
Պայմանագրերի համաձայն, աշխատանքներ են տարվում մի շարք արտասահմանյան ընկերությունների հետ բլոկի նախագծման եւ սարքավորումների առաքման ուղղությամբ, այդ թվում Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Անգլիայից, Ֆինլյանդիայից եւ ալն: Սարքավորումների մի մասն արդեն առաքվել է «Հրազդան-5» շինհրապարակ:
Մրցութային հիմունքներով ընտրված ֆրանսիական «Schneider Electric» ընկերության կողմից ավարտվել է էլեկտրատեխնիկական սարքավորումների առաքումը ամբողջ ծավալով:
Նախագծի ավարտին ընկերության ներդրումների ընդհանուր ծավալը 2006-2009թթ. կկազմի 376 դոլար, որից 248, 8 մլն դոլարը կհատկացվի գույքային համալիրի ձեռքբերմանը:
2009թ. հունվար-սեպտեմբերին, այդ ծրագրում ներդրվել է 24 մլրդ դրամ: Ներդրումային նախագիծն իրականացվում է ինչպես սեփական, այնպես էլ փոխառու միջոցների հաշվին: Այդ առումով «ՀայՌուսգազարդը» համագործակցում է մի շարք տեղական եւ արտերկրի ֆինանսական կազմակերպությունների հետ եւ բանակցում է երկարաժամկետ վարկի շուրջ:
«Հրազդան-5» ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը շահագործման կհանձնվի 2010թ. , որից հետո նախատեսվում է էլեկտրաէներգիա արտահանել:

20 Октябрь 2009 - 09:52 AMT
5-ый энергоблок ТЭС “Раздан-5”, как и было запланировано, будет сдан в эксплуатацию в июле 2010 года, сообщил журналистам председатель правления – генеральный директор ЗАО «АрмРосгазпром» Карен Карапетян в Ереване. «Это уникальная станция, вокруг которой рядом с оставшегося с советских времен недостроенного блока, мощностью в 300 МгВт, строится новый современный блок, мощностью в 480 МгВт», – сказал он. В связи с этим Карапетян добавил, что будет обеспечена совместная работа этих двух блоков, и это в реальности является ноу-хау, поскольку подобный проект еще никто не осуществлял.
По словам генерального директора ЗАО «АрмРосгазпром», во всем мире существуют многочисленные 300-мегаватные подобные блоки, которые захотят применить это достижение. «Здесь у нас будет определенный опыт, который мы сможем передать и с выгодой и с достоинством», – отметил Карапетян.
В условиях финансового кризиса ЗАО “АрмРосгазпром” в лице дирекции строительства «Раздан-5» продолжает реализацию проекта по модернизации 5-го энергоблока.
В рамках программы с целью выполнения проектно-конструкторских, строительно-монтажных, пуско-наладочных и др. РАБОТ Дирекция “Раздан-5” подписала соответствующие договора с местными (49) и зарубежными (109) организациями.
По оценке специалистов и деловых партнеров, проект “Раздан-5” – это проект технически не имеющий аналогов в мировой энергетике.
С целью привлечения финансовых средств для того, чтобы своевременно завершить строительство и модернизацию 5-го энергоблока Разданской ТЭС, ЗАО “АрмРосгазпром” обратилось к правительству Армении по вопросу предоставления кредита. Правительство, быстро отреагировав на запрос “АрмРосгазпрома”, в октябре приняло решение предоставить компании краткосрочный бюджетный кредит. Компания заинтересована в том, чтобы погасить кредит в ближайшие 2-3 месяца.
В результате реализации проекта по завершению строительства 5-го блока Разданской ТЭС и его модернизации суммарный объем инвестиций Компании в 2006-2009гг. составил 376 млн долларов США, из них 248,8 млн долларов – на приобретение имущественного комплекса.
За январь-сентябрь 2009г. в эту программу было вложено 24 млрд драмов. Инвестиционный проект осуществляется как за счет собственных, так и за счет заемных средств. В деле привлечения заемных средств ЗАО “АрмРосгазпром” сотрудничает с рядом местных и зарубежных финансовых учреждений и ведет переговоры по поводу долгосрочного кредита.
Работы на 5-ом энергоблоке Разданской ТЭС планируется завершить в 2010 году, и после пуска ее в эксплуатацию, “АрмРосгазпром” планирует приступить к экспорту электроэнергии.