«Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում Հայաստանը պետք է դենոնսացիայի ենթարկի Կարսի պայմանագիրը, չեզոքացնելու համար ադրբեջանական գործոնը, այդպիսով, խնդիրներ ստեղծելով Ադրբեջանի համար Նախիջեւանի հարցում»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը
Ըստ Մելիքյանի, Հայաստանը, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման տեսակետից այնպիսի գործընթացի մեջ է մտել, որից հնարավոր չէ նահանջել: Նա նաեւ հավելել է, որ այդ գործընթացում Հայաստանը պետք է գնա Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանը Կարսի պայմանագրի դենոնսացիայի միջոցով, եթե ոչ, «մենք կզրկվենք մեզ համար բավական շահավետ դիվանագիտական գործիքներից, որոնք մեզ պետք կգան այս գործընթացում»:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե որքանով է հարկավոր, որ Հայաստանը դենոնսացիայի ենթարկի Կարսի պայմանագիրը, եթե Ադրբեջանը, հրաժարվելով ԱզԽՍՀ իրավահաջորդը լինելուց, արդեն իսկ չի հանդիսանում այդ պայմանագրի կողմը, Մելիքյանը նշել է, որ իրականում, իրավական տեսակետից Ադրբեջանը չի հանդիսանում Կարսի պայմանագրի կողմ: «Սակայն քանի որ Հայաստանի ղեկավարությունը լռում է այդ գործոնի հարցում, հարկավոր է, որ ՀՀ-ն դենոնսացիայի ենթարկի Կարսի պայմանագիրը, նոր պայմանագրային հարաբերություններ կնքի Թուրքիայի հետ (նույնիսկ ճանաչելով Թուրքիայի սահմանները), այդպիսով պահպանելով Նախիջեւանի հարցը բարձրացնելու հնարավորությունը»,-ասել է ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարարը:

20 Октябрь 2009 - 10:01 AMT
“В деле нормализации армяно-турецких отношений Армения должна денонсировать Карский договор, чтобы нейтрализовать азербайджанский фактор в этих отношениях, тем самим, создавая проблемы для него в вопросе Нахичевана”, – заявил на пресс-конференции в Ереване экс-министр ИД НКР Арман Меликян.
По словам Меликяна, Армения, в связи с нормализацией отношений Турцией, вступила в такой процесс, от которого невозможно отойти. Он также добавил, что в этом процессе Армения должна идти на ратификацию армяно-турецких Протоколов путем денонсации Карского договора, если нет – “мы лишимся достаточно выгодных для нас дипломатических инструментов, которые пригодились бы в этом процессе”.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, насколько нужна денонсация Карского договора со стороны Армении, если Азербайджан, отказавшись от правопреемства АзССР, уже не является стороной этого договора, Меликян ответил, что в действительности, в правовом контексте, Азербайджан не является стороной Карского договора. “Но так как руководство Армении молчит об этом факторе, нужно, чтобы РА денонсировала Карский договор, заключила новые договорные отношения с Турцией (пусть даже с признанием границы Турции), тем самым, сохраняя возможность поднять вопрос Нахичевана”, – подчеркнул экс-министр ИД НКР.