«Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը մտավախություններ է առաջացնում այն պատճառով, որ Թուրքիան հուսալի գործընկեր չէ, եւ ինչպես այս գործընթացի սկիզբն, այնպես էլ հեռանկարները հասկանալի չեն»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը:
Ըստ Մելիքյանի, Հայաստանի ղեկավարությունը ի սկզբանե երկընտրանքի առջեւ կանգնեցրեց հայ հանրությանը` «կամ բացվում են սահմանները եւ Հայաստանը զարգանում է, կամ հակառակը»:
Անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման տեսակետից, նա նշել է, որ ՀՀ քաղաքական դաշտը բաժանվում է նրանց, ով կողմ է ղեկավարության քաղաքականությանը, եւ նրանց, ով դեմ է: Ըստ նրա, այս առնչությամբն ընդդիմությունը բավականաչափ թույլ է իշխանությունների համեմատ, քանի որ այն պառակտված է, իսկ միջազգային հանրությունը սատարում է Հայաստանի ղեկավարությանը: «Հայաստանի քաղաքական փորձը ցույց է տալիս, որ ազգային գաղափարն ու ժողովրդավարությունը չեն կարող գոյակցել, այսինքն, Հայ ազգային կոնգրեսն ինչպես ժողովրդավարական զարգացման առաջատար եւ ՀՅԴ-ն, ինչպես ազգային շարժման առաջատար մինչ այժմ չեն կարողանում համագործակցության եզրեր գտնել»,-ասել է Մելիքյանը:
ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարարը նշել է, որ պառակտված ընդդիմությունը ի վիճակի չէ կասեցնել վավերացումը, սակայն չի կարող իրականացնել նաեւ վերը նշված խնդիրները` երկրի ժողովրդավարական զարգացում եւ ազգային խնդիրների լուծում: Նա նաեւ հավելել է, որ եթե ընդդիմությունը միավորվի եւ Հայաստանը դենոնսացիայի ենթարկի Կարսի պայմանագիրը, ապա հայ-թուրքական հարբերությունների կարգավորման հարցում Հայաստանը բավական շահեկան պայմաններ կապահովի իր համար:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին հնարավոր հետեւանքների մասին, եթե Կարսի պայմանագիրը դենոնսացիայի չենթարկվի` Մելիքյանը նշել է, որ այդ դեպքում Հայաստանը ստիպված կլինի զիջումների գնալ ղարաբաղյան հակամարտությունում: Նա չի կոնկրետացրել, թե ինչ զիջումների մասին է խոսքը, սակայն նշել է, որ եթե գործընթացները զարգանան այդ տրամաբանությամբ, ապա, հավանաբար, ղարաբաղյան կարգավորման գործում լուրջ առաջընթաց հնարավոր կլինի արդեն 2010թ. ավարտին:

“Процесс нормализации армяно-турецких отношений вызывает опасения из-за того, что Турция не является надежным партнером, и как начала этого процесса, тем более его перспективы не понятны”, – на пресс-конференции в Ереване заявил экс-министр ИД НКР Арман Меликян.
По словам Меликяна, руководство Армении изначально поставило армянскую общественность перед дилеммой – «или откроются границы и Армения будет развиваться, или наоборот».
Говоря о внутриполитической ситуации в Армении, в связи с нормализацией отношений с Турцией, он отметил, что политическое поле РА делится на тех, кто защищает политику армянского руководства и тех, которые выступают против него. По его словам, в этой связи оппозиция достаточно слаба по сравнению с властями, поскольку она раздроблена, а международное сообщество содействует руководству Армении. «Армянская политическая практика показала, что национальная идея и демократия никак не могут сосуществовать вместе, то есть, Армянский национальный конгресс (АНК) как сторонник демократического развития, а АРФ Дашнакцутюн как лидер национального движения до сих пор не могут найти грани сотрудничества», – разъяснил Меликян.
Экс-министр ИД НКР отметил, что разделенная армянская оппозиция не в состоянии не только приостановить процесс ратификации, но и не в силах осуществлять вышеуказанные задачи (демократическое развитие страны и решение национальных проблем). Он также добавил, что если оппозиция объединится и Армения денонсирует Карский договор, то в деле нормализации армяно-турецких отношений Армения обеспечит для себя достаточно выгодные условия.
Отвечая на вопрос журналистов о возможных последствиях, если не произойдет денонсации Карского договора, Меликян ответил, что в этом случае Армения вынуждена будет пойти на уступки в нагорно-карабахском конфликте. Он не конкретизировал, о каких уступках идет речь, но отметил, что если процессы будут развиваться по этой логике, то, по всей видимости, в нагорно-карабахском урегулировании серьезный сдвиг возможен уже к концу 2010г.