ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերությունների խումբը միջազգային «Մեխանոբր» ընկերությանը պատվիրել է պատրաստել «ԱՊՄԿ» ՓԲԸ արտադրության վերակառուցման նախագիծը:
Ագարակի կոմբինատի վերակառուցմաննախագիծը պարտաստ կլինի նոյեմբեր ամսվա վերջին: Ֆաբրիկայի համար նորացումը անհրաժեշտ է վերամշակման հզորությունները եւ կորզման տոկոսը բարձրացնելու համար: Ընկերության գործունեության հիմքում ընկած է նոր ձեռնարկությունների նախագծման – գործող ձեռնարկությունների նորացման կոմպլեքսային մոտեցումը, որն ընդգրկում է արդյունավետ տեխնոլոգիաների, ժամանակակից նախագծա-կոնստրուկտորական լուծումների մշակումը եւ բարձր տեխնիկա-տնտեսական ցուցանիշներ ունեցող սարքավորումների օգտագործումը:
«Մեխանոբր ինժինիրինգի» ընկերությունը ստեղծվել է «Մեխանոբր» ինստիտուտի նախագծային եւ գիտական բաժինների հիման վրա – ունի 88-ամյա գործունեության փորձ, որն ընդգրկում է 250 լեռնահարստացուցիչ ձեռնարկությունների համար նախագծման եւ տեխնոլոգիական լուծումների աշխատանքներ ինչպես Ռուսաստանի տարածքում, այնպես էլ ԱՊՀ – այլ երկրներում (Ալժիր, Անգոլա, Բուլղարիա, Հնդկաստան, Չինաստան, Կոնգո, Մոնղոլիա, Մյանմա):
Հիշեցնենք, որ հունիսի 26-իՀՀ կառավարության արտագնանիստում, Սյունիքի մարզում որոշումընդունվեց«ԱՊՄԿ» ՓԲԸ-ին չորս տարի ժամկետով 14 միլիոն ԱՄՆ դոլար բյուջետային վարկ տրամադրելու մասին:
Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատըամսականարտադրում է 2,5000 պղնձիխտանյութ, որումպղնձի պարունակությունը կազմումէ 26% եւ 40 տոննա մոլիբդեն, 51% մոլիբդենիպարունակությամբ:

GeoProMining Group commissioned the Company of “Mekhanobr” to prepare feasibility report of production reconstruction project for Agarak Copper-Molybdenum Combine.
By the end of November the project of Agarak reconstruction will be ready.
The plant needs modernization in order to increase processing capacities and raise extraction percents. The basis for Company’s activities is the complex approach to designing of new plants and modernization of the existing ones, which includes development of effective technologies, use of modern project-design solutions and use of technological equipments of high technical-economic indicators.
“Mekhanobr Engineering” Company was established on the basis of designing and scientific parts of “Mekhanobr” Institute, and has 88 years of experience, which includes development of technologies and designing works for 250 mining companies as in the territory of the Russian Federation, as well as in CIS and other countries (Algeria, Angola, Bulgaria, India, China, Congo, Mongolia, and Myanmar).
At RA Government session, held at Syunik Marz on June 26, decided to grant “Agarak Copper-Molybdenum Combine” a budget credit of 14 million USD for four years.
Monthly Agarak Copper-Molybdenum Combine produces 2,5000 copper concentrate with 26% copper content, and 40 tons of molybdenum with 51% molybdenum content.