21 Հոկտեմբեր 2009 - 12:05 AMT
«Հայ-թուրքական սահմանի բացումն իրականացվում է գերտերության ճնշման տակ, որպեսզի տարածաշրջանային տնտեսական ծրագրերը` երկաթուղին, խողովակաշարերը, իրականացվեն առանց խոչընդոտների»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը:
Նրա խոսքերով, քանի դեռ լուծված չէ ղարաբաղյան հակամարտության հարցը, տարածաշրջանային տնտեսական ծրագրերը չեն կարող լիովին իրագործվել նույնիսկ հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում, ինչը, ըստ նրա, ակնհայտորեն ցույց է տալիս հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հակամարտութան շաղկապվածությունը:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարը նշել է նաեւ, որ Արձանագրությունների վավերացումից հետո, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը կակտիվանա: «Ինչպես Ցյուրիխում կողմերին ստիպեցին ստորագրել Արձանագրությունները, այնպես էլ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում միջազգային հանրությունը ճնշում կգործադրի Հայաստանի հանդեպ, որպեսզի նա զիջումների գնա այդ հարցում»,-ասել է նա` հավելելով, որ ընդդիմությունն ամեն ինչ կանի, որպեսզի Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական ճանաչի այդ փաստաթղթերը կամ ՀՀ խորհրդարանը չվավերացնի դրանք:

21 Октябрь 2009 - 12:05 AMT
“Открытие армяно-турецкой границы осуществляется под давлением сверхдержав для того, чтобы региональные экономические программы (железная дорога, трубопроводы) были реализованы без препятствий”, – на пресс-конференции в Ереване сказал секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Артюша Шахбазян.
По его словам, пока не решен нагорно-карабахский конфликт, региональные экономические программы не смогу быть полностью реализованы даже после открытия армяно-турецкой границы, что также, по его мнению, наглядно показывает взаимосвязь армяно-турецких отношений и карабахского конфликта.
Секретарь фракции АРФД также отметил, что после ратификации Протоколов процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта активизируется. «Как в Цюрихе стороны обязали подписать Протоколы, так и в нагорно-карабахском урегулировании международное сообщество будет оказывать давление на Армению, чтобы она пошла на уступки в этом вопросе”, – сказал он, добавив, что оппозиция сделает все, чтобы Конституционный суд признал эти документы антиконституционными или армянский парламент не ратифицировал их.