22 Հոկտեմբեր 2009 - 11:32 AMT
«Հայ-թուրքական արձանագրությունների դեմ բողոքները կշարունակվեն, քանի որ դրանց շնորհիվ երկու կարեւոր հարց լուծվեց` Հայաստանի իշխանությունները, այսպես թե այնպես, սկսեցին ճանաչել նախապայմանների գոյությունը, իսկ գերտերությունները, որ ինտեգրաված են այդ գործընթացին, հասկացան, որ նման շտապողականությամբ հնարավոր չէ լուծել խնդիրը»,-մամլո ասուլիսում ասել է «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը:
Ըստ Կարապետյանի, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հնարավոր չէ արագ արդյունքի հասնել այն պարզ պատճառով, որ դա պայթյունավտանգ իրավիճակ կստեղծի հայ հանրության շրջանում:
Մեկնաբանելով հոկտեմբերի 21-ին արված երկու ամերիկացի սենատորների առաջարկը Հայոց ցեղասպանության մասին օրենք ընդունելու վերաբերյալ` Ա.Կարապետյանն ասել է, որ այդ քայլով ԱՄՆ վարչակազմը ցանկանում է մեղնել հայ հանրության շրջանում առաջացած հակաամերիկյան տրամադրությունները եւ միաժամանակ ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, որպեսզի նա չձգձգի Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը:
Ա.Կարապետյանը նաեւ ընդգծել է, որ ըստ նրա, ՀՀ Սահմանադրական դատարանը, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորները, եւս մտահոգված են Արձանագրություններով: Ա.Կարապետյանը լրագրողների ուշադրույթունը հրավիրել է հետեւյալ փաստի վրա` ՀՀ ԱԺ-ում Արձանագրությունների վավերացումը անցնելու է փակ քվեարկությամբ, վկայում է այն մասին, որ իշխող կուսակցությունների պատգամավորները ցանկանում են խուսափել անձնական պատասխանատվությունից:

22 Октябрь 2009 - 11:32 AMT
“Протесты против ратификации армяно-турецких Протоколов будут продолжаться, поскольку благодаря им решены два важных вопроса: власти Армении, так или иначе, начали признавать существование предусловий, а сверхдержавы, интегрированные в этот процесс, поняли, что решить проблему так быстро невозможно”, – подчеркнул на пресс-конференции в Ереване председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян.
По словам Карапетяна, быстрого результата в процессе нормализации армяно-турецких отношений достичь невозможно по той простой причине, что это создаст взрывоопасную ситуацию в армянском обществе.
Комментируя предложение двух американских сенаторов принять закон о Геноциде армян, сделанное ими 21-го октября, лидер партии «Новые времена» отметил, что этим шагом администрация США желает смягчить антиамериканские настроения в армянском обществе и заодно оказать давление на Турцию, чтобы та не затягивала процесс ратификации Протоколов.
Лидер партии «Новые времена» также подчеркнул, что на его взгляд, Конституционный суд Армении, как и депутаты Национального собрания РА, также обеспокоен Протоколами. Арам Карапетян обратил внимание журналистов на желание ряда армянских парламентариев провести ратификацию Протоколов закрытым голосованием, и это, по мнению Карапетяна, говорит о том, что депутаты правящих парий осознают антиармянскую направленность ратифицируемых документов и пытаются избежать личной ответственности.