Հետընտրական ճգնաժամը դեռեւս չի հաղթահարվել,-գտնում է Հայ ազգային կոնգրեսի արտաքին քաղաքականության գծով պատասխանատու Վլադիմիր Կարապետյանը: Այդ մասին նա հայտարարել է Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում` նշելով, որ դրա մասին է վկայում տնտեսական անկումը Հայաստանում, որն աննախադեպ է ողջ եվրասիական մայրցամաքի համար: «Ոչ մի ոլորտում բարեփոխումներ չեն անցկացվում: Այս տարի մեր իշխանություններն այնքան վարկ են վերցրել, որքան չէին վերցրել վերջին 17 տարում»,-ասել է Վլադիմիր Կարապետյանը` հավելելով, որ վարկի մարումը ծանր բեռ կդառնա հայ ժողովրդի համար:
«Իշխանությունները շարունակում են 17 քաղբանտարկյալի պահել կալանքի տակ եւ այդպիսով, անտեսում են ինչպես հայ ժողովրդի, այնպես էլ` միջազգային հանրության պահանջները»,-հիշեցրել է Կարապետյանը` ընդգծելով, որ հենց այդի ֆոնի վրա են իշխանությունները որոշել հանդես գալ Հայ-թուրքական արձանագրությունների նախաձեռնությամբ, որոնք լի են մարտրահրավերներով: «Մարտահրավերներն ենթադրում են նաեւ հնարավորությունների առկայություն: Հայաստանը կարող էր օգուտ քաղել այդ գործընթացից, սակայն մենք կարծում ենք, որ այն լի է վտանգներով, որի արդյունքում հայ-թուրքական հարաբերությունները կարող են վատանալ»,-ասել է Վլադիմիր Կարապետյանը:
Վերլուծելով իրավիճակը` Կարապետյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը սկսել է այդ վտանգավոր խաղը միայն մեկ նպատակով` շեղել հանրության ուշադրությունը ներքին խնդիրներից: Կարապետյանը առանձնացրել է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի գործը:
Նա նաեւ քննադատել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը` հայտարարելով, որ նա արդեն 2-3 ամիս է, ինչ խոստացել է հրապարակել 2008թ. մարտի 1-2-ի իրադարձությունների մասին զեկույցը, սակայն մինչ օրս ոչինչ չի արել:

Поствыборный кризис все еще не преодолен, – считает ответственный по вопросам внешней политики Армянского национального конгресса (АНК) Владимир Карапетян. Об этом он заявил на пресс-конференции в Ереване, отметив, что об этом свидетельствует экономический спад в Армении – беспрецедентный для всего Евразийского континента. «Ни в одной сфере не проводятся реформы. В этом году наши власти взяли столько кредитов, сколько никто не брал за последние 17 лет», – отметил Владимир Карапетян, добавив, что погашение кредита станет тяжелым бременем для армянского народа.
«Власти продолжают держать в заключении 17 политзаключенных, и тем самым, игнорируют требования и армянского общества, и международного сообщества», – напомнил Карапетян, подчеркнул, что именно на этом фоне власти решили выступить с инициативой армяно-турецких Протоколов, которые полны вызовами. «Вызовы предполагают также наличие возможностей. Армения могла бы извлечь выгоду из этого процесса, но мы думаем, что он полон опасностей, в результате чего армяно-турецкие отношения могут ухудшиться», – подчеркнул Владимир Карапетян.
Анализируя ситуацию, Карапетян заявил, что президент Армении Серж Саргсян начал эту опасную игру с одной целью – отвлечь внимание общественности и международного сообщества от существующих проблем внутри страны. Карапетян отдельно отметил дело главного редактора газеты “Айкакан жаманак” Никола Пашиняна.
Он также раскритиковал деятельность омбудсмена Армении, заявив, что тот уже 2-3 месяца как обещал обнародовать доклад по поводу событий 1-го марта 2008 года, но до сих пор ничего не сделал.