Երեւանում բացվել է PanArmenian Expo 2009 միջազգային ցուցահանդեսը, որը կանցնի հոկտեմբերի 23-25-ը Կ.Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
Ցուցահանդեսը բացեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որը փորձարկեց PanArmenian Expo 2009-ում ցուցադրված համատեղ հայ-չինական արտադրության CHINVAN տրակտորը, ծանոթացավ «Բարվա» ԲԲԸ հետազոտական կենտրոնի հակակարկտային կայանի աշխատանքի հետ:
Ըստ «Տեխնոպարկի» գլխավոր տնօրեն եւ «Բարվա» ԲԲԸ-ի նախագահ Արամ Վարդանյանի, այդ կայանի եզակիությունը կայանում է նրանում, որ այն կապված է արբանյակային անտենայի հետ, որը որոշում է կարկտահարության հնարավորությունը եւ ինքնաբերաբար միանում է: Նա նաեւ հավելել է, որ կայանն աշխատում է ացետիլենով, նախկին պրոպանի փոխարեն:
«Ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է հնարավորություն տալ մեր ձեռներեցներին ցույց տալ իրենց արտադրանքը, սպառման նոր շուկաներ գտնել, ինչպես նաեւ նոր գործընկերների գտնել»,-ասել է ՀՀ Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը` ելույթ ունենալով ցուցահանդեսի մասնակիցների ու հյուրերի առջեւ:
Ցուցահանդեսում ներկայացվել է շինարարության, սննդի ու տեքստիլ արդյունաբերության, ծառայությունների եւ տրանսպորտի ոլոտներում աշխատող հայկական ձեռնարկությունների արտադրանքը, ինչպես նաեւ շուրջ 15 երկրների ձեռնարկությունների արտադրանքը:
PanArmenian Expo 2009 ցուցահանդեսն անցնում է Հայաստանում երրոդ անգամ, նրա կազմակերպիչն է ՀՀ Առեւտրա-արդյունաբերական պալատը:

23 Октябрь 2009 - 11:00 AMT
В Ереване открылась Международная выставка PanArmenian Expo 2009, которая пройдет с 23 по 25 октября в СКК им. Демирчяна.
Выставку открыл премьер-министр Армении Тигран Саркисян, который опробовал трактор совместного армяно-китайского завода CHINVAN, ознакомился с градоотводной станцией исследовательского центра ООО «Барва».
По словам Генерального директор «Технопарка» и президента ООО «Барва» Арама Варданяна, уникальность этой станции состоит в том, что она связана со спутниковой антенной, которая определяет возможную опасность выпадения града и автоматически включается. Он также добавил, что станция работает на ацетилене, вместо ранее используемого пропана.
«Основной целью выставки является предоставление возможности нашим предпринимателям представить свою продукцию, найти новые рынки сбыта, а также приобрести новых партнеров», – сказал председатель Торгово-промышленной палаты Армении Мартин Саркисян, выступая перед собравшимися участниками и гостями выставки.
На выставке представлена продукция армянских предприятий сферы строительства, пищевой и текстильной промышленности, сферы услуг и транспорта, а также продукция из 15 стран мира.