«ՍուպերՋեթ» SSJ-ն կհամալրի «Արմավիայի» շարժակազմը ոչ թե 2009թ. ավարտին, այլ 2010թ. ապրիլին, հոկտեմբերի 26-ին Բահրեյնի մայրաքաղաք Մանամայում լրագրողներին է հայտնել «Միկա Լիմիթեդ» ընկերության ղեկավար, «Արմավիա» ընկերության սեփականատեր Միխաիլ Բաղդասարովը` Երեւան-Բահրեյն նոր չվերթի պաշտոնական շնորհանդեսի ժամանակ: «Գնված երկու ինքնաթիռների ձեռք բերումն ուշանում է, քանի որ որոշ խնդիրներ են առաջացել դրանց հավաստագրման հետ կապված»,-ասել է Միխաիլ Բաղդասարովը: Այս ձգձգումն, ըստ նրա, միայն ձեռնատու է ընկերությանը, քանի որ ձմեռային ամիսներին ուղեւորահոսքը կրճատվում է:
«Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերությունը ռուսական «ՍուպերՋեթ» SSJ-ն ինքնաթիռի նոր մասշտաբային մակետը կներկայացնի «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» Երկրորդ ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսում: Այդ ցուցանմուշի հայտնվելը Հայաստանում կապված է նրա հետ, որ այդ ինքնաթիռը վերջերս է ավարտել հավաստագրային թռիչքային փորձարկումները Հայաստանի բարձր լեռնային շրջանների պայմաններում: Փորձարկումներն անցել են «Շիրակ» օդանավակայանի շրջանում, որի առանձնահատկությունն այն է, որ այն գործնականում բոլոր կողմերից շրջապատված է լեռներով, ուստի թռիչքն ու վայրէջքը հնարավոր են միայն հարավային կողմից: Այդ փորձարկումները ցույց տվեցին ինքնաթիռի անվտանգ մանեւրելու կարողությունը` բարդ պայմաններում երկրորդ շրջադարձի գնալու հնարավորությամբ: «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերությունը երկու 95-տեղանոց ինքնաթիռ կառաքի հայ ազգային ուղեւորափոխադրիչ «Արմավիա» ընկերությանը:
«EXPO-RUSSIA 2009 Armenia» Երկրորդ ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսը տեղի կունենա Երեւանում հոկտեմբերի 29-31-ին:

«СуперДжет» SSJ 100 пополнит авиапарк компании «Армавиа» не в конце 2009 года, как говорилось ранее, а в апреле 2010 года, сообщил журналистам 26 октября в столице Бахрейна – Манаме глава компании «Мика Лимитед», владелец авиакомпании Михаил Багдасаров в ходе официальной презентации нового рейса компании Ереван-Бахрейн. «Купленные два самолета задерживаются, поскольку возникли некоторые проблемы с их сертификацией», – отметил он. Данная задержка, по его словам, только на руку компании, поскольку в зимние месяцы пассажиропоток значительно сокращается.
Компания «Гражданские самолеты Сухого» представит масштабную модель нового российского самолета «СуперДжет» SSJ 100 на Второй российской промышленной выставке «EXPO-RUSSIA 2009 Armenia». Появление в Армении именно этого экспоната связано с тем, что его прототип недавно завершил программу сертификационных летных испытаний, проверку взлетно-посадочных характеристик и оценку порядка набора высоты в условиях армянского высокогорья. Испытания проходили в районе аэропорта «Ширак», особенность которого заключается в том, что практически со всех сторон аэропорт окружен горами, поэтому взлет и заход на посадку возможен только с южной стороны. Эти испытания продемонстрировали способность самолета совершать безопасные маневры с возможностью ухода на второй круг в сложных условиях. Два 95-местных самолета компания “Гражданские самолеты Сухой” поставит армянскому национальному перевозчику компании “Армавиа” .