Հոկտեմբերի 26-ին ռուսական «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ եւ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի միջեւ ստորագրվեց երկարաժամկետ վարկային Համաձայնագիրը՝ 40 մլն դոլարի չափով վարկային գիծ բացելու մասին: Վարկային գիծը կսպասարկի «Առեքսիմբանկ» ՓԲԸ-Գազպրոմբանկ խումբը ե «Գազպրոմբանկ»-ի դուստր ձեռնարկությունը:
Համաձայնագրի ստորագրումը հանրապետության վառելիքաէներգետիկական համալիրի ձեռնարկությունների արդյունավետ համագործակցության զարգազմանն ուղղված «Գազպրոմբանկ»-ի ռազմավարական խնդրի իրագործման հերթական քայլն է:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ հետեւողականորեն շարունակում է ՀՀ տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող գազաէներգետիկ ծրագրերի իրականացումը, մասնավորապես, Իրան-Հայաստան գազատարի գործարկմամբ պայմանավորված գազափոխադրման համակարգի ընդլայնման եւ Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկե համալիրի արդիականացման եւ շինարարության ավարտի ուղղությամբ: 2009թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում այս ծրագրերի ուղղությամբ իրականացված ներդրումները կազմել են շուրջ 27.8 մրդ դրամ: Բացի այդ, Գազային համալիրի վերականգնման եւ զարգացման ծրագրի իրականացման համար 2009թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում Ընկերության կողմից ներդրումները կազմել են շուրջ 10.3 մլրդ դրամ:
Վերջին տարիներին «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ կողմից կատարված ներդրումային ծրագրերի ամբողջական արժեքը կազմում է 700-750 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ներդրումային ծրագրերը ֆինանսավորվում են ինչպես սեփական, այնպես էլ փոխառու միջոցների հաշվին: Փոխառու միջոցների ներգրավման հարցում ,ՀայՌուսգազարդե ՓԲԸ համագործակցում է մի շարք տեղական եւ արտասահմանյան ֆինանսական հաստատությունների հետ:
«Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ-ն ՌԴ-ի խոշորագույն ֆինանսական ինստիտուտներից մեկն է: Ընդգրկված է Ռուսաստանի խոշորագույն բանկերի եռյակում եւ երրորդն է Կենտրոնական ու Արեւելյան Եվրոպայի բանկերի ցուցակում: Սպասարկում է ռուսական տնտեսութն առանցքային ճյուղերը` գազի, նավթի ատոմային, էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտները: 2009թ. հունիսի 30-ի դրությամբ «Գազպրոմբանկի» ընդհանուր դրամագլուխը կազմում է 156,5 մլրդ ռուբլի, ընդհանուր ակտիվները` 1855,3 մլրդ ռուբլի:
«Առեքսիմբանկ» ՓԲԸ-Գազպրոմբանկ խումբը հիմնվել է 1998թ. գործարարներ աջակցության եւ ՌԴ-ի ու Հայաստանի միջեւ առկա ֆինանսական հոսքերի սպասարկման նպատակով: 2007 թվականից այն ընդգրկվել է ռուսական «Գազպրմբանկի» խմբում որպես 100-տոկոսանոց դուստր-ձեռնարկություն: 2009թ. հոկտեմբերի 18-ի դրությամբ ընդհանուր դրամագլուխը կազմել է 9,906, 771 հազար դրամ, իսկ ընդհանուր ակտիվները` 39,545,809 հազար դրամ: Մասնաճյուղերի քանակը 15-ն է:

26 Октябрь 2009 - 14:29 AMT
26 октября 2009 года между российским ОАО «Газпромбанком» и ЗАО «АрмРосгазпром» подписано долгосрочное (на 7 лет) кредитное соглашение об открытии кредитной линии на сумму 40 млн. долларов.
Согласно сообщению пресс-службы «АрмРосгазпрома», обслуживающим данную кредитную линию банком станет дочерняя структура «Газпромбанка» – ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка».
«Подписание данного договора является очередным шагом в реализации стратегической задачи Газпромбанка по развитию эффективного взаимодействия с предприятиями топливно-энергетического комплекса республики», – говорится в сообщении.
ЗАО “АрмРосгазпром” последовательно продолжает реализацию газоэнергетических проектов, имеющих для экономики Армении стратегическое значение, в частности, расширение газотранспортной системы с пуском в эксплуатацию газопровода “Иран-Армения” и завершение строительства и модернизация 5-го энергоблока Разданской ТЭС.
За январь-сентябрь 2009 года в эти программы было инвестировано порядка 27.8 млрд драмов. Кроме того, за первые 9 месяцев 2009 года для реализации программы восстановления и развития газового комплекса Общество вложило порядка 10.3 млрд драмов. За последние годы общий объем вложений в реализацию инвестиционных проектов составил 700-750 млн долларов США.
Инвестиционные проекты осуществляются как за счет собственных, так и за счет заемных средств. В деле привлечения заемных средств ЗАО “АрмРосгазпром” сотрудничает с рядом местных и зарубежных финансовых учреждений.
ОАО «Газпромбанк» – один из крупнейших универсальных финансовых институтов России. Входит в тройку крупнейших банков России и занимает третье место в списке банков Центральной и Восточной Европы. Обслуживает ключевые отрасли российской экономики – газовую, нефтяную, атомную, электроэнергетику. По состоянию на 30 июня 2009 года общий капитал «Газпромбанка» составил 156,5 млрд. рублей, общие активы – 1 855,3 млрд. рублей.
ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» основан в 1998 году для поддержки предпринимательства и обслуживания финансовых потоков между Россией и Арменией. С 2007 года входит в группу крупнейшего российского банка «Газпромбанк» (Открытое Акционерное Oбщество) в качестве 100-процентной дочерней структуры. По состоянию на 18 октября 2009 года общий капитал – 9,906,771 тыс.драм, общие активы – 39,545,809 тыс.драм. Количество филиалов – 15.