26 Հոկտեմբեր 2009 - 15:00 AMT
Այսօր «Արմավիա» ավիաընկերության ուղեւորների քանակը կազմում է 574 000 հոգի, հոկտեմբերի 26-ին Բահրեյնի մայրաքաղաք Մանամայում լրագրողներին է հայտնել «Միկա Լիմիտեդ» ընկերության ղեկավար, «Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը: «Մինչեւ նոյեմբերի վերջ մենք արդեն 600 000 ուղեւոր կունենանք եւ, հնարավոր է, 700 000 ուղեւոր 2009թ. վերջին»,- ավելացրել է նա:
Հայաստանի ազգային ավիափոխադրողը` «Արմավիա» ավիաընկերությունը, 2009թ. սեպտեմբերի 22-ին պարգեւ` նոութբուկ շնորհեց 2009 թվականի` իր 500-հազարերորդ ուղեւորին: Ավելի վաղ ընկերության ղեկավարությունը խոստացել էր, որ իր միլիոներորդ ուղեւորը մրցանակ կստանա «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենա:
Այդ ենթատեքստում նա պարզաբանել է, որ ուղեւորահոսքի աճը ծրագրվում է, մասնավորապես, դեպի ԱՄՆ ուղիղ չվերթի եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրներ նոր չվերթների բացման հաշվին, ինչը թույլ կտա Երեւանը դարձնել փոխադրող քաղաք: «Դրա համար անհրաժեշտ է ճիշտ հաշվարկել, կազմակերպել եւ գործարկել»,- նշել է Բաղդասարովը:
«Արմավիա» ավիաընկերությունը Օդային Տրանսպորտի Միջազգային Ասոցացիայի (IATA) անդամ է: «Արմավիան» ամսական մոտ 250 չվերթ է իրականացնում ավելի քան 30 ուղղություններով` ԱՊՀ երկրներ, Եվրոպա եւ Մերձավոր Արեւելք: 2008թ. «Արմավիան» մոտ 647 հազ. ուղեւոր փոխադրեց:
Ընկերության օդային ավիապարկը բաղկացած է Ա-319 (3), Ա-320 (2), Բոինգ 737-300, CRJ-200, ՏՈՒ-134 տիպի ինքնաթիռներից, իսկ 2010թ. ապրիլին «Արմավիայի» տնօրինությանը կանցնի նո- ինքնաթիռ` Superjet 100:

На сегодняшний день число пассажиров авиакомпании «Армавиа» составляет 574 000 человек, сообщил журналистам 26 октября в столице Бахрейна – Манаме глава компании «Мика Лимитед», владелец авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров. «До конца ноября у нас уже будет 600 000 пассажиров, и у нас, возможно, будет 700 000 пассажиров к концу 2009 года», – добавил он.
Национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» 22 сентября 2009 года вручила подарок –ноутбук своему 500-тысячному за 2009 г. Ранее руководство компании обещало, что ее миллионный пассажир получит в подарок автомобиль «Мерсдес».
В этом контексте он пояснил, что увеличение пассажиропотока планируется, в частности, за счет открытия прямого рейса в США, новых рейсов в страны Ближнего Востока, что позволит сделать Ереван транзитным городом. «Для этого необходимо правильно рассчитать, организовать и запустить», – отметил Багдасаров.
Авиакомпания «Армавиа» — член Международной Ассоциации Воздушного Транспорта (IATA). «Армавиа» выполняет около 250 рейсов в месяц по более 30 направлениям в страны СНГ, Европы и Ближнего Востока. В 2008 г. «Армавиа» перевезла около 647 тыс. пассажиров.
Воздушный авиапарк компании состоит из ВС типа А-319 (3), А-320 (2), Боинг 737-300, CRJ-200, ТУ-134, а в апреле 2010 года в распоряжение «Армавиа» поступит новый самолет Superjet 100.