27 Հոկտեմբեր 2009 - 11:29 AMT
Բելառուսի խորհրդարանը հոկտեմբերի 17-ին վավերացրել է ԵվրԱսՏԸ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամի մասին պայմանագիրը: Ներկայացնելով փաստաթուղթը պատգամավորնեին` Բելառուսի ֆինանսների առաջին փոխնախարար Վլադիմիր Ամարինը հիշեցրել է, որ պայմանագիրը ստորագրվել է հունսին Մոսկվայում` ԵվրԱսՏԸ Միջպետխորհրդի նիստում: Հակաճգնաժամային հիմնադրամը կկազմի շուրջ 10 մլրդ դոլար: Ընդ որում ՌԴ-ի անդամավճարը կկազմի շուրջ 7,5 մլրդ դոլար, Ղազախստանինը` 1 մլրդ դոլար, Ղրղզստանինը, Տաջիկստանինը, Հայաստանինը` 1 մլն դոլար: Բելառուսը 10 մլն դոլար կվճարի:
«Հակաճգնաժամային հիմնադրամի նպատակն է մեղմել համաշխարհային ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները ազգային տնտեսությունների համար, ինչպես նաեւ աջակցել հիմնադրամի մասնակից պետությունների տնտեսությունների հետագա ինտեգրմանը»,-ասել է Վ.Ամարինը: Նրա խոսքերով, քվեների քանակը հիմնադրամի միջոցներից վարկեր տրամադրելու դեպքում համապատասխանում է հիմնադրամ արվող մուծումներին, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

27 Октябрь 2009 - 11:29 AMT
Белорусский парламент 27 октября ратифицировал Договор об учреждении Антикризисного фонда ЕврАзЭС. Представляя документ депутатам, первый замминистра финансов Белоруссии Владимир Амарин напомнил, что он был подписан на заседании Межгоссовета ЕврАзЭС в июне в Москве. Его размер составит около 10 млрд. долларов. При этом взнос России – около 7,5 млрд. долларов, Казахстана – 1 млрд. долларов, Киргизии, Таджикистана, Армении – по 1 млн. долларов, Белоруссия внесет 10 млн. долларов.
«Антикризисный фонд учреждается в целях преодоления негативных последствий мирового финансового и экономического кризиса национальными экономиками, а также в целях содействия дальнейшему углублению интеграции экономик государств-участников фонда», – отметил Владимир Амарин. По его словам, количество голосов по решению о выделении кредита из средств Антикризисного фонда пропорционально вносимым в фонд средствам, сообщает ИТАР-ТАСС.