27 Հոկտեմբեր 2009 - 15:55 AMT
Ռոսհամագործակցությունը մտադիր է 2009 թվականի դեկտեմբերին ստեղծել ինովացիոն կենտրոն, որը կգործի Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի հիման վրա, Երեւանում լրագրողներին է հաղորդել Ռոսհամագործակցության ղեկավար Իգոր Մորոզովը: «Մենք պետք է առաջ նայենք, ապագայի տնտեսությանը եւ կանգ չառնենք այն տնտեսական բազայի վրա, որն այժմ ունեն մեր երկու երկրները, քանի որ բուն քաղաքակրթությունը գտնվում է կրկին ձեւավորվող տնտեսական կենտրոնների բեկման վրա»,-նշել է նա:
Նրա խոսքերով, մի քանի տարուց համաշխարհային տնտեսությունն բոլորովին այլ կլինի, եւ առաջ կանցնեն միայն այն երկրները, որոնք այսօր զբաղվում են ինովացիաներով: «Ռուսաստանը հասկանում է այդ խնդիրը ոչ միայն իր, այլ նաեւ ԱՊՀ երկրների համար»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է Մորոզովը, ինովացիոն համագործակցության կենտրոնը կստեղծվի Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների ինստիտուտի, ռուսական «Ռոսնանո» պետկորպորացիայի եւ Կուրչատովի ինստիտուտի հետ համատեղ: «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մտավոր կարողությունների եւ իրական հնարավորությունների այս կոնգլոմերատը Հայաստան բերի այն ինովացիոն էկոնոմիկան, որը խթան կհանդիսանա նրա նոր զարգացման համար»,-ասել է նա:
Այս համատեքստում նա հավելել է, որ դա պիլոտային ծրագիր կլինի, որը թույլ կտա ձեւավորել այն մոդուլը, որը հնարավոր կլինի կիրառել նաեւ ԱՊՀ այլ երկրներում:

Россотрудничество планирует в декабре 2009 года создать инновационный центр, который будет действовать на базе Российского центра науки и культуры (РЦНК), сообщил журналистам в Ереване заместитель руководителя Россотрудничества Игорь Морозов. «Мы должны смотреть вперед, в экономику будущего и не останавливаться на том экономическом базисе, который есть сейчас у наших двух стран, поскольку сама цивилизация находится на переломе вновь формируемых экономических центров», – отметил он.
По его словам, через несколько лет мировая экономика будет совершенно иная, и вперед вырвутся только те страны, которые занимаются сегодня инновациями. «Россия понимает эту задачу не только для себя, но и для стран СНГ», – добавил он.
Как сообщил Морозов, центр инновационного сотрудничества будет создан совместно с институтом ядерных исследований «Дубна», российской госкорпорацией «Роснано» и Курчатовским институтом. «Мы хотим, чтобы этот конгломерат интеллекта и реальных возможностей принес в Армению ту инновационную экономику, которая даст толчок для ее нового развития», – сказал он.
В этом контексте он добавил, что это будет пилотный проект, который позволит сформировать тот модуль, который можно будет перенести на другие страны Содружества.