28 Հոկտեմբեր 2009 - 09:29 AMT
Հայաստանի տնտեսությունը ճգնաժամ ապրեց, սակայն այժմ գտնվում է կայունացման գործընթացում եւ վերականգնման է սպասում
«Սեպտեմբերին ամփոփված տնտեսական տվյալները որոշակի լավատեսություն են ներշնչում, եւ կարելի է ասել, որ օգոստոս-սեպտեմբերին Հայաստանի տնտեոսության մեջ նկատվում են կայունացման միտումներ»,-ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Ինչպես նշել է Դավթյանը, երկրի տնտեսությունն անկման կրիտիկական կետը ապրեց 2009 հուլիսին, երբ ՀՆԱ-ի անկումը կազմեց 18,5 տոկոս 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այժմ, ըստ նրա, վերջին ամիսների արդյունքների համաձայն, փոքր, բայց կայուն աճ է գրանցվել` 0,1 տոկոս: «Դա վկայում է այն մասին, որ հոկտեմբերից հետո, մեր տնտեսությունը կարող է սկսել վերականգնվել»,-նշել է նա:
Այս համատեքստում ֆինանսների նախարարը հավելել է, որ քանի որ անցյալ տարվա բազան մինչ սեպտեմբեր բավականին լավն է եղել, դա որոշակի վստահություն է ներշնչում, որ Հայաստանի տնտեսության կայունացումը կարող է փոխարինվել նրա աճով:
Ըստ Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների, Հայաստանի ՀՆԱ-ի ծավալը 2009-ի հունվար-սեպտեմբերին կրճատվել է 18,3 տոկոսով 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

«Подведенные итоги экономики страны в сентябре внушают определенный оптимизм, и можно сказать, что в августе-сентябре в экономике Армении наблюдаются тенденции стабилизации», – сказал министр финансов Армении Тигран Давтян на пресс-конференции в Ереване.
Как отметил Давтян, экономика страны пережила критическую точку спада в июле 2009 года, когда спад объема ВПП составил 18.5% по отношению к аналогичному периоду в 2008 году. Сейчас же, по его словам, по результатам последних месяцев наметился небольшой, но стабильный рост в 0.1%. «Это говорит о том, что после октября у нас может наметиться восстановление экономики», – отметил он.
В этом контексте глава Минфина добавил, что поскольку база прошлого года до сентября была достаточно высокая, это дает определенную уверенность в том, что стабилизация в экономике Армении сменится на ее рост.
Согласно официальным данным Национальной статистической службы Армении, объем ВВП Армении в январе-сентябре 2009 года сократился на 18,3% по отношению к аналогичному периоду 2008 года.