28 Հոկտեմբեր 2009 - 10:19 AMT
Օրերս Հայաստանը կվավերացնի ԵվրԱսՏԸ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամի պայմանագիրը, հաղորդել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին նա ասել է. «հնարավոր է, որ խորհրդարանում հիմա նրա վավերացման գործընթացն է գնում»:
Դավթյանի խոսքերով, Հայաստանը կլինի այդ ֆոնդի առաջին անդամ երկրներից մեկը, որը կավարտի ներպետական գործողությունները: «Արդեն պատրաստվել են նախագծերը, նրանցից ընտրված են 4 լավագույնները, որոնց հեռանկարում մենք պատրաստ ենք ներկայացնել հիմնադրամի ընդհանուր քննարկմանը», նշել է նա: Այդ կապակցությամբ նախարարը նշել է, որ նախագծերի պատրաստման եւ վավերացման աշխատանքները զուգահեռ են ընթանում: Մշակված նախագծերը վերաբերվում են էներգետիկայի, տրանսպորտի, լեռնահանքային արդյունաբերության խնդիրներին եւ նախատեսված են խոշոր սուբյեկտների համար եւ ոչ թե միջին եւ փոքր բիզնեսի համար:
Բացի այդ, Դավթյանը հաղորդել է, որ հիմնադրամից հայցվող գումարը կարող է հասնել մի քանի միլիոնի:
ԵվրԱսՏԸ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամի պայմանագիրը ստորագրվել էր ԵվրԱսՏ-ի Միջպետխորհրդի նիստում` հունիս ամսին, Մոսկվայում: Ռուսաստանի անդամավճարը կազմում է մոտ 7.5 մլրդ դոլար, Ղազախստանի` 1 մլրդ դոլար, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Հայաստանի` մեկական մլն դոլար, Բելառուսին կվճարի 10 մլն դոլար:
Անդամավճարը, որը Հայաստանը պարտավոր է վճարել հիմնադրամին պետք է կատարվի կանխիկ դրամով` ողջ գումարի 10%-ը, եւ պարտատոմսով, որոնք պարտադիր են ժամանակին վճարման համար:

Armenia will soon ratify the Treaty establishing the EEC Anti-Crisis Fund, the minister of finance of Armenia Tigran Davtyan said in Yerevan, answering the question of PanARMENIAN.Net.
According Mr. Davtyan, “projects have been already prepared, the best four are ready to submit to the fund in the future,” he said. He said that the ratification process and the drafting work are implemented concurrently. Developed projects are related to energy, mining, metallurgy, transport and are intended for major joint actors, not small and medium businesses.
Treaty establishing the EEC Anti-Crisis Fund was signed at the meeting of the EurAsEC Interstate Council in June in Moscow. The fund will reach USD 10 billion. Russia will contribute about USD 7,5 billion, Kazakhstan – USD $ 1 billion, Kyrgyzstan, Tajikistan, Armenia – USD 1 million each, Belarus will make a USD 10 million contribution.