28 Հոկտեմբեր 2009 - 10:19 AMT
Օրերս Հայաստանը կվավերացնի ԵվրԱսՏԸ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամի պայմանագիրը, հաղորդել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին նա ասել է. «հնարավոր է, որ խորհրդարանում հիմա նրա վավերացման գործընթացն է գնում»:
Դավթյանի խոսքերով, Հայաստանը կլինի այդ ֆոնդի առաջին անդամ երկրներից մեկը, որը կավարտի ներպետական գործողությունները: «Արդեն պատրաստվել են նախագծերը, նրանցից ընտրված են 4 լավագույնները, որոնց հեռանկարում մենք պատրաստ ենք ներկայացնել հիմնադրամի ընդհանուր քննարկմանը», նշել է նա: Այդ կապակցությամբ նախարարը նշել է, որ նախագծերի պատրաստման եւ վավերացման աշխատանքները զուգահեռ են ընթանում: Մշակված նախագծերը վերաբերվում են էներգետիկայի, տրանսպորտի, լեռնահանքային արդյունաբերության խնդիրներին եւ նախատեսված են խոշոր սուբյեկտների համար եւ ոչ թե միջին եւ փոքր բիզնեսի համար:
Բացի այդ, Դավթյանը հաղորդել է, որ հիմնադրամից հայցվող գումարը կարող է հասնել մի քանի միլիոնի:
ԵվրԱսՏԸ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամի պայմանագիրը ստորագրվել էր ԵվրԱսՏ-ի Միջպետխորհրդի նիստում` հունիս ամսին, Մոսկվայում: Ռուսաստանի անդամավճարը կազմում է մոտ 7.5 մլրդ դոլար, Ղազախստանի` 1 մլրդ դոլար, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Հայաստանի` մեկական մլն դոլար, Բելառուսին կվճարի 10 մլն դոլար:
Անդամավճարը, որը Հայաստանը պարտավոր է վճարել հիմնադրամին պետք է կատարվի կանխիկ դրամով` ողջ գումարի 10%-ը, եւ պարտատոմսով, որոնք պարտադիր են ժամանակին վճարման համար:

28 Октябрь 2009 - 10:19 AMT
Армения ратифицирует Договор об учреждении Антикризисного фонда ЕврАзЭС на днях, сообщил министр финансов Армении Тигран Давтян в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net. «Возможно, даже сейчас в парламенте идет процесс его ратификации», – отметил он.
По словам Давтяна, Армения будет одной из первых стран-членов этого фонда, которая закончит внутригосударственные процедуры. «Уже подготовлены проекты, из них выбраны лучшие четыре, которые мы готовы представить на общее рассмотрение фонда в перспективе», – отметил он. В связи с этим глава Минфина отметил, что работы по ратификации и подготовке проектов ведутся одновременно. Разработанные проекты касаются энергетики, горной металлургии, транспорта и предназначены для участия крупных совместных субъектов, а не для малого и среднего бизнеса.
Помимо этого Давтян сообщил, что запрашиваемая у фонда сумма может достигать нескольких сот миллионов, а пропорции будут определены в дальнейшем.
Договор об учреждении Антикризисного фонда ЕврАзЭС был подписан на заседании Межгоссовета ЕврАзЭС в июне в Москве. При этом взнос России – около 7,5 млрд. долларов, Казахстана – 1 млрд. долларов, Киргизии, Таджикистана, Армении – по 1 млн. долларов, Белоруссия внесет 10 млн. долларов.
Взнос, который Армения должна внести в фонд, будет выплачиваться наличными – 10% от всей суммы, и векселем, обязательным к своевременной выплате. «Мы полностью готовы внести эту сумму, осталось, чтобы остальные страны тоже его ратифицировали», – добавил Давтян.