28 Հոկտեմբեր 2009 - 10:44 AMT
Հնարավոր է, որ 5-6 տարի հետո Հայաստանում կբարեփոխվի քաղաքացիական ծառայության համակարգը, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում իր կարծիքն է հայտնել «Ամերիա» խորհրդատվական ծառայության ղեկավար Գագիկ Սահակյանը: «Եթե մենք կկարողանանք 5-6 տարվա ընթացքում բարեփոխել քաղաքացիական ծառայությունը եւ դարձնել այն ավելի արդյունավետ` դա կլինի գերազանց արդյունք», -ասել է նա:
2009 թ-ի հունիս ամսին «Ամերիա» ՓԲԸ-ն, Հայաստանի Պետական ծառայության խորհուրդը եւ ՀՀ ֆինանսների նախարարության միջազգային ֆինանսական ծրագրերի կենտրոնը կնքել են եռակողմ պայմանագիր «ՀՀ քաղաքացիական ծառայության համակարգի զարգացման ռազմավարության մշակման» նախագծի իրագործման վերաբերյալ: Նախագիծը կիրագործվի «Ամերիա» ընկերության եւ կանադական Breckenhill կազմակերպության կողմից: Ֆինանսավորման հիմնական մասը կապահովի Համաշխարհային բանկը, իսկ Հայաստանի կառավարությունը կհամաֆինանսավորի այդ ծրագիրը:
Նրա խոսքերով, ընկերությունը ներկայումս մանրամասն ուսումնասիրում է Հայաստանի քաղաքացիական ծառայողի համակարգը, նրա դրական եւ բացասական կողմերը:
Ինչպես հաղորդել է «Ամերիա» խորհրդատվական ծառայության ղեկավարը, նոր ռազմավարության շրջանակներում փոփոխություններ կմտցվեն քաղաքացիական ծառայողի հանդեպ անհրաժեշտ պահանջներում, նաեւ աշխատանքի ընդունման եւ ազատման կարգը, աշխատանքում առաջխաղացման վերաբերյալ եւ այլն:
«Ամերիա» ՓԲԸ-ն` ընկերությունների խումբ է, որոնք տրամադրում եւ մասնագիտական ծառայությունների լայն շրջանակ կոնսալտինգի եւ ապահովագրման ոլորտներում` այնպիսի ուղղություններում, ինչպիսիք են պետական կառավարում, պետական հատվածի բարեփոխումներ, կառավարական եւ կորպորատիվ արժեթղթերի, վերակառուցում, բիզնես նախագծում եւ այլն:

Civil service system in Armenia may undergo reforms within 5-6 years, Head of Ameria consulting Gagik Sahakyan told a PanARMENIAN.Net correspondent. “If we are able to make the system effective within 5-6, it will be an excellent result,” he said.
In June 2009, Ameria CJSC, RA Civil Service Council and Finance Ministry’s International Program Funding Management Center concluded a three-year agreement on the “Elaboration Development Strategy for RA Civil Service”, including preparation of civil servants. Project will be implemented by Ameria consulting and Breckenhill Canadian firm. Financial means will be mainly allocated by World Bank, with Armenian Government being a co-funder.
According to Sahakyan, company is currently studying Armenia’s civil service system, with all its positive and negative aspects. It is also studying and analyzing the experience of Eastern European states which 20 years ago were in the same starting position as Armenia as well as developed Asian-Pacific countries of the region (Singapore, South Korea, Japan).
Head of Ameria consulting also said that the new strategy envisages new requirements for civil servants, as well as the procedures and methods of stepping up service stairs. “Existing mechanisms are no longer as effective, while the elaboration of new ones will help minimize possibility of non-professionals’ involvement in civil service,” he noted.
Ameria CJSC is a group of companies providing a full range of professional services in consulting and insurance spheres, including state administration, public service reforms, government and corporate securities, restructuring, merging and absorption, legal analysis, direct and portfolio investments, business-planning, financial management, project management as well as project and company auditing.