28 Հոկտեմբեր 2009 - 12:09 AMT
Առաջիկայում Հայաստանի տնտեսությանը չեն սպառնում մեծ սղաճային ռիսկեր, սղաճը Հայաստանում կպահպանվի այն մակարդակի վրա, որը նախատեսված էր 2009թ. պետբյուջեով: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ 2009թ. ինը ամիսների արդյունքում սղաճը Հայաստանում կազմել է 2,7 տոկոս 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Այդ ցուցանիշը միանգամային ընդունելի է եւ լիովին տեղավորվում է 2009 պետբյուջեով նախատեսված շրջանակների մեջ»,-ասել է նա: Դավթյանը նաեւ հույս է հայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ մեծ սղաճ Հայաստանում չի գրանցվի եւ Հայաստանի տնտեսությանը չեն սպառնում մեծ սղաճային ռիսկեր:
Այս առնչությամբ Դավթյանը հավելել է, որ 2010թ. բյուջեի նախագծում եւս ծրագրված է սղաճի ցածր տոկոս` 3-4 տոկոսի սահմաններում:
Միեւնույն ժամանակ, ասել է նախարարը, համաշխարհային տնտեսության վերականգնման եւ տնտեսական աճի պայմաններում սղաճային ռիսկերը բնականաբար կավելանան: «Այդ դեպքում մենք շտկումներ կկատարենք մեր քաղաքականության մեջ եւ ընդլայնված քաղաքականությանը փոխարինելու կգա առավել զսպող քաղաքականությունը»,-պարզաբանել է նա: Այս համատեքստում Դավթյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը բնական հակացիկլիկ քաղաքականություն է վարում:

In near future, Armenian economy is running no inflation risks. Inflation in Armenia will be preserved at 2009 state budget-planned level, RA Finance Minister Tigran Davtyan told a news conference in Yerevan.
The Minister reminded that in 2009, inflation in Armenia comprised 2.7%, compared with 2008 results. “The index was quite expected, matching with one planned by 2009 state budget,” he said, expressing hope that Armenia won’t face high inflation will the end of 2009.
The Minister also added that 2010 budget project contains low inflation forecasts (3-4%) while the deflator is planned at 2%.
At the same time, in world economy and financial growth restoration circumstances, inflation risks will tend to increase. “In this case we’ll make alterations to our financial policy, by replacing it by more restrictive one,” he explained, adding that currently RA government is implementing a natural business cycle policy.