28 Հոկտեմբեր 2009 - 12:09 AMT
Առաջիկայում Հայաստանի տնտեսությանը չեն սպառնում մեծ սղաճային ռիսկեր, սղաճը Հայաստանում կպահպանվի այն մակարդակի վրա, որը նախատեսված էր 2009թ. պետբյուջեով: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ 2009թ. ինը ամիսների արդյունքում սղաճը Հայաստանում կազմել է 2,7 տոկոս 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Այդ ցուցանիշը միանգամային ընդունելի է եւ լիովին տեղավորվում է 2009 պետբյուջեով նախատեսված շրջանակների մեջ»,-ասել է նա: Դավթյանը նաեւ հույս է հայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ մեծ սղաճ Հայաստանում չի գրանցվի եւ Հայաստանի տնտեսությանը չեն սպառնում մեծ սղաճային ռիսկեր:
Այս առնչությամբ Դավթյանը հավելել է, որ 2010թ. բյուջեի նախագծում եւս ծրագրված է սղաճի ցածր տոկոս` 3-4 տոկոսի սահմաններում:
Միեւնույն ժամանակ, ասել է նախարարը, համաշխարհային տնտեսության վերականգնման եւ տնտեսական աճի պայմաններում սղաճային ռիսկերը բնականաբար կավելանան: «Այդ դեպքում մենք շտկումներ կկատարենք մեր քաղաքականության մեջ եւ ընդլայնված քաղաքականությանը փոխարինելու կգա առավել զսպող քաղաքականությունը»,-պարզաբանել է նա: Այս համատեքստում Դավթյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը բնական հակացիկլիկ քաղաքականություն է վարում:

28 Октябрь 2009 - 12:09 AMT
В ближайшее время экономике Армении не грозят риски инфляционного фона, а инфляция в Армении сохранится на уровне, запланированном госбюджетом страны на 2009 год. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил министр финансов Армении Тигран Давтян.
Глава Министерства напомнил, что по итогам девяти месяцев 2009 года инфляция в Армении составила 2.7% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года. «Этот показатель вполне приемлемый и полностью укладывается в рамки, запланированные госбюджетом страны на 2009 год», – сказал он. Давтян также выразил надежду, что до конца года в Армении высокой инфляции не будет и не ожидается больших рисков инфляционного фона. «В ближайшее время нет больших рисков, связанных с инфляцией», – отметил он.
В связи с этим Давтян добавил, что в проекте бюджета на 2010 года также запланирован низкий уровень инфляции – в пределах 3-4%, при этом дефлятор запланирован на уровне 2%.
В тоже время, по мнению главы Минфина, в условиях восстановления мировой экономики и экономического роста инфляционные риски естественно увеличатся. «В этом случае мы внесем поправки в нашу политику, и расширенную политику сменит более сдерживающая», – пояснил он. В этом контексте Давтян добавил, правительство Армении проводит естественную антициклическую политику.