«Ես դեմ եմ հայ-թուրքական Արձանագրությունների վվերացմանը, քանի որ դրանցում պարզություն չկա, թե ինչպես են հետագայում զարգանալու իրադարձությունները, եւ Հայաստանի համար շատ բարդ է լինելու չեզոքացնել հնարավոր բացասական հետեւանքները»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով, Թուրքիան այժմ աննախադեպ կերպով շահագրգռված է Արձանագրությունների վավերացման հարցում, քանի որ այնտեղ տեղ են գտել երեք գլխավոր սկզբունքները, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացնում Թուրքիայի համար` սահմանների փոխադարձ ճանաչում, երկկողմ պարտավորություններով հարաբերությունների կարգավորում եւ հնարավոր արգելքներ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ճանապարհին:
Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդը ՀՀ խորհրդարանին առաջարկել է Արձանագրությունների վավերացման դեպքում նաեւ կից հուշագիր ընդունել, որում կնշվեն հնարավոր վտանգները եւ հայկական կողմից վերապահումներ կկատարվեն այն հարցերում, որոնք չեն կարող սակարկության առարկա դառնալ:

28 October 2009 - 12:12 AMT
“I am against ratification of Armenian-Turkish Protocols since they do not clearly state further developments, while it will be very difficult for Armenia to neutralize possible negative consequences,” Democratic Party Leader Aram Sargsyan told a news conference in Yerevan.
At that he noted that Turkey is now more than ever interested in ratification of Protocols since they enshrine three main principles which are of interest to Turkish side: mutual recognition of borders, normalization of ties with bilateral obligations and possible obstacles towards international recognition of Genocide.
Mr. Sargsyan also proposed that Armenian parliament adopt memorandum to Protocols, introducing Armenian side’s reservation to issues that may be subject to speculation.