«Ես դեմ եմ հայ-թուրքական Արձանագրությունների վվերացմանը, քանի որ դրանցում պարզություն չկա, թե ինչպես են հետագայում զարգանալու իրադարձությունները, եւ Հայաստանի համար շատ բարդ է լինելու չեզոքացնել հնարավոր բացասական հետեւանքները»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով, Թուրքիան այժմ աննախադեպ կերպով շահագրգռված է Արձանագրությունների վավերացման հարցում, քանի որ այնտեղ տեղ են գտել երեք գլխավոր սկզբունքները, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացնում Թուրքիայի համար` սահմանների փոխադարձ ճանաչում, երկկողմ պարտավորություններով հարաբերությունների կարգավորում եւ հնարավոր արգելքներ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ճանապարհին:
Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդը ՀՀ խորհրդարանին առաջարկել է Արձանագրությունների վավերացման դեպքում նաեւ կից հուշագիր ընդունել, որում կնշվեն հնարավոր վտանգները եւ հայկական կողմից վերապահումներ կկատարվեն այն հարցերում, որոնք չեն կարող սակարկության առարկա դառնալ:

“Я против ратификации армяно-турецких Протоколов, поскольку в них нет ясности, как будут развиваться события в дальнейшем, и для Армении будет очень сложно нейтрализовать возможные негативные последствия”, – заявил на пресс-конференции в Ереване глава Демократической партии Армении Арам Саркисян.
По словам Саркисяна, Турция сейчас как никогда заинтересована в ратификации Протоколов, поскольку там нашли место три главных принципа, представляющие интерес для Турции: взаимное признание границ, налаживание отношений двусторонними обязательствами и возможные препятствия на пути международного признания Геноцида армян.
Лидер Демпартии Армении предложил парламенту Армении в случае ратификации Протоколов, принять также меморандум, в котором будут отмечены возможные опасности и сделаны оговорки армянской стороны по тем вопросам, которые не могут быть предметом для торгов.