Ֆինանսների նախարարությունը նպատակադրված կերպով աշխատում է պետական բյուջեի դեֆիցիտը վերականգնելու ուղղությամբ այն մակարդակին, որը տնտեսության մեջ առկա էր երկար տարիներ` ՆՀԱ նկատմամբ 3%: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Այս տարի դեֆիցիտը նախատեսված է ՆՀԱ նկատմամբ 7,5% մակարդակում, եւ մենք պետք է ջանանք չգերազանցել այդ սահմանը»,- նշել է նա:
Դավթյանը նաեւ ասել է, որ Նախարարության կանխատեսումների համաձայն 2010-ին բյուջետային դեֆիցիտը կնվազեցվի եւ կհասցվի ՆՀԱ նկատմամբ 5,7% մակարդակի: Ընդ որում, նա ավելացրել է, որ 2010-ին բյուջեի դեֆիցիտն ավելի քիչ կլինի, քան 2009-ին:
Իսկ ինչ վերաբերում է դեֆիցիտի մարմանը, ապա, նախարարի խոսքով, այստեղ ոչ մի խնդիր չի լինի: «Դրա մի մասը կմարվի պետության սեփական միջոցների հաշվին, իսկ մնացածը` ներգրավված միջոցների հաշվին»:

Министерство финансов нацелено работает в направлении восстановления дефицита госбюджета на уровне, который был в экономике на протяжении многих лет – 3% по отношению к ВВП. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил министр финансов Армении Тигран Давтян. «В этом году дефицит предусмотрен на уровне 7,5% от ВВП, и мы должны постараться не превысить этого предела», – отметил он.
Давтян также сказал, что по прогнозам Министерства в 2010 году бюджетный дефицит будет снижен и доведен до уровня 5,7% от ВВП. При этом он добавил, что дефицит бюджета в 2010 году будет меньше, чем в 2009 году.
Что же касается покрытия дефицита, то, по словам министра, здесь не будет никаких проблем: «Часть его будет покрыта за счет собственных средств государства, а остальная – за счет привлеченных средств».