2009թ. հոկտեմբերի 28-ին Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ) եւ HSBC Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն ստորագրել են 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի համաֆինանսավորման պայմանագիր, որի շրջանակներում HSBC Հայաստանը կկարողանա ֆինանսավորել խոշոր վարկառու հանդիսացող իրավաբանական անձանց, իրենց բիզնեսը ընդլայնելու համար, որը ներկայումս երբեմն սահմանափակում է Կենտրոնական բանկի «Մեկ փոխառուի գծով ռիսկի առավելագույն սահմանաչափ» նորմատիվով:
Բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության համաձայն, ըստ պայմանագրի, ՎԶԵԲ-ը մինչեւ 50% -ի չափով կհամաֆինանսավորի HSBC Հայաստանի կողմից տնտեսության տարբեր ոլորտներում գործող կազմակերպություններին տրամադրվող խոշոր վարկերը:
Գործարքն ընդգծում է ՎԶԵԲ-ի եւ HSBC-ի միջեւ զարգացող համագործակցությունը, եւ այն փաստը, որ երկու կազմակերպությունների համար էլ կարեւոր են նոր բիզնես հնարավորությունների հայտնաբերումը եւ պատշաճ պատմություն ունեցող, կայուն բիզնես վարող հաճախորդների հետ փոխհարաբերությունների խորացումը:
HSBC Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն ունի որակյալ վարկային պորտֆել, որը կազմում է 103 միլիոն ԱՄՆ դոլար եւ 2009 թվաանի անցած ինն ամիսների ընթացքում գրանցել է լավ արդյունքներ: HSBC Առեւտրավարկային գործունեություն է ծավալում աշխարհի 64 երկրներում, որը կազմում է իր բիզնեսի զգալի մասը:

«HSBC Банк Армения» и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) 28 октября 2009 года подписали договор на сумму 10 млн. долларов о софинансировании крупных компаний-заемщиков для расширения их бизнеса в Армении
Согласно сообщению пресс-службы банка, в рамках подписанного договора EBRD будет софинансировать до 50% предоставляемых «HSBC Банком Армения» крупных кредитов действующим в разных отраслях экономики организациям.
Заключенный договор подчеркивает развивающееся сотрудничество между EBRD и Группой HSBC, а также ту важность, которую стороны придают открытию новых бизнес-возможностей, углублению взаимоотношений с клиентами, ведущим стабильный бизнес и имеющим достойную историю.
По данным девяти месяцев 2009 года кредитный портфель «HSBC Банка Армения» составляет $103 млн.
Группа HSBC занимается торгово-кредитной деятельностью в 64 странах мира, что составляет значительную часть его бизнеса.