2009թ. հոկտեմբերի 28-ին Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ) եւ HSBC Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն ստորագրել են 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի համաֆինանսավորման պայմանագիր, որի շրջանակներում HSBC Հայաստանը կկարողանա ֆինանսավորել խոշոր վարկառու հանդիսացող իրավաբանական անձանց, իրենց բիզնեսը ընդլայնելու համար, որը ներկայումս երբեմն սահմանափակում է Կենտրոնական բանկի «Մեկ փոխառուի գծով ռիսկի առավելագույն սահմանաչափ» նորմատիվով:
Բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության համաձայն, ըստ պայմանագրի, ՎԶԵԲ-ը մինչեւ 50% -ի չափով կհամաֆինանսավորի HSBC Հայաստանի կողմից տնտեսության տարբեր ոլորտներում գործող կազմակերպություններին տրամադրվող խոշոր վարկերը:
Գործարքն ընդգծում է ՎԶԵԲ-ի եւ HSBC-ի միջեւ զարգացող համագործակցությունը, եւ այն փաստը, որ երկու կազմակերպությունների համար էլ կարեւոր են նոր բիզնես հնարավորությունների հայտնաբերումը եւ պատշաճ պատմություն ունեցող, կայուն բիզնես վարող հաճախորդների հետ փոխհարաբերությունների խորացումը:
HSBC Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն ունի որակյալ վարկային պորտֆել, որը կազմում է 103 միլիոն ԱՄՆ դոլար եւ 2009 թվաանի անցած ինն ամիսների ընթացքում գրանցել է լավ արդյունքներ: HSBC Առեւտրավարկային գործունեություն է ծավալում աշխարհի 64 երկրներում, որը կազմում է իր բիզնեսի զգալի մասը:

SBC’s expansion in Armenia is marked with another important development. On 28 October 2009 co-financing agreement was signed between European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and HSBC Bank Armenia cjsc. The USD 10 million co-financing agreement will allow HSBC Armenia to support large corporate borrowers with their business expansion, which is currently restricted by the “Single Borrower Normative Ratio” stipulated by the Central Bank of Armenia.
According to the agreement, EBRD will participate up to 50% in loans and advances provided to commercial banking clients engaged in various sectors of economy for financing large loans.
The deal highlights the growing partnership between EBRD and HSBC in identifying growing business opportunities and deepening relationships with established, well performing clients as well as improving the Bank’s competitive advantage in the market.
HSBC Bank Armenia cjsc has a well commercial lending portfolio of USD 103 million and has registered strong results for the last 9 months of 2009. HSBC Commercial Banking operates in 64 countries worldwide and comprises a core part of its business.